В понеділок, 30 грудня 2019 року, о у Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові відбулося відкриття виставки “Форте і П’яно Марії Крушельницької”.
Виставка побудована на матеріалах особистого архіву піаністки, що зберігається у фондовій колекції Музею Соломії Крушельницької.
“Співпраця музею з Марією Тарасівною Крушельницькою налічує уже, напевно, тридцять років. Від початку існування музею. Перша наша спільна виставка відбулася у 1992 році. Це був вечір пам’яті і виставка, присвячена Галі Левицькій. З того часу Марія Крушельницька була постійним учасником музейних імпрез. Чи це були наукові читання, чи розважальні засідання клубу, студенти Марії Тарасівни часто грали на наших різноманітних концертах. Якимось чином музей зумів заслужити довіру в артистки і Марія Крушельницька весь свій архів передала нашому музею. Всі наші поціновувачі, хто слідкує за нашими заходами , напевно знає і пам’ятає,що це не перша наша виставка побудована на матеріалах цього архіву. Це уже четверта. Перша була кілька років тому,на 80-ліття Марії Тарасівни, і називалася «Подарунки від Крушельницької» ,тільки як знайомство з архівом. Потім була виставка під назвою «Світ моєї музики», яка стосувалася більше концертної діяльності. Наступна була «Педагогічний світ», Марія Крушельницька як педагог. А сьогоднішня виставка можливо не так інформаційна, як емоційна. Ми старалися представити світлини, які, на нашу думку, дуже атмосферні. Це фотографії самої піаністки в різних життєвих періодах, фотографії людей з музичного оточення, листи, афіші, програмки концертів”, – сказала куратор виставки науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Галина Огорчак.
Дуже цікавою та насиченою важливими фактами була розповідь про творчий шлях Марії Тарасівни Крушельницької від піаністки, музикознавиці, професора Наталії Кашкадамової.
“Наскільки видатна піаністка Марія Тарасівна, наскільки вона майстер виконавства, її високий рівень педагога ми всі, без сумніву, знаємо. Але є особливості, які вирізняють її навіть серед дуже видатних піаністів. Марія Крушельницька дає нам у своїй творчості рідкісний зразок української піаністки. Звичайно, все корениться в її національній свідомості, глибоко усвідомленому українстві, яке було ввібрано з молоком матері, було виховане її вчителями і стало невід’ємною частиною її єства. А другою невід’ємною частиною її єства з раннього дитинства стала любов до музики. Власне поєднання цих двох складових дало нам такий нетиповий,незвичайний зразок української піаністки”, – розповіла пані Наталя.
Нотку сімейності та родинного затишку додали до фантастичної атмосфери відкриття виставки спогади Тетяни Крушельницької.
“Я б хотіла кілька слів сказати про роль мами – Стефанії Шушкевич-Крушельницької у вихованні людини, яка, безперечно, має талант від Бога, працьовитість, серйозне ставлення до того, що робить. Напевно на сьогодні ми б не мали відомої піаністки, такої сильної характером жінки якби не мама. Мама, яка, забувши про себе і присвятивши все своє життя дочці,була джерелом невичерпної доброти. І я, як мала дитина того не розуміла, але ми часом починаємо оцінювати багато чого по іншому.
Це вражаюче наскільки могла тета Стефа виховати і як вона це робила трудно сказати, але вона зуміла виховати крім дуже чутливої, зокрема до музики, людини, дуже вимогливу як до себе, так і до інших людину з дуже сильним характером”, – поділилася спогадами Тетяна Доріанівна.
Взагалі якось непомітно відкриття виставки перетворилося на вечір спогадів і не тільки про Марію Тарасівну Крушельницьку, а й про інших представників цього славного року.
На завершення всі присутні виконали “Многая літа!” для Марії Крушельницької і побажали їй ще багато років життя і міцного здоров’я.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ