В середу, 23 серпня 2017 року, в Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (м. Львів, проспект Свободи, 15) відбулося відкриття виставки живопису Зінаїди Васіної “Уявлення” (диво-світ Трипілля).
Ця виставка раніше вже виставлялася в Сараєво, але український глядач побачив її вперше. Власне з Львова розпочинається подорож виставки Україною.
“Представлену виставку ще не бачили ні Львів, ні Україна. “Уявлення” (диво-світ Трипілля) Зінаїди Васіної раніше виставлялася в Сараєво у 2016 р. Це дуже гарна, етнографічного характеру виставка, яка після Львова поїде до Києва, буде і далі мандрувати світом”, – розповів завідувач сектору експозиції Музею етнографії та художнього промислу ІН НАН України Андрій Колотай відкриваючи виставку.
Директор Інституту народознавства НАН України Степан Павлюк звернув увагу присутніх на важливості висвітлення трипільської культури дав високу оцінку творчості Зінаїди Васіної.
“Після трипільської культури прийшло ще багато різних племен, але те, що залишилася енергетика, сенс їхнього буття, виражений у матеріалі, яким ми сьогодні бачимо та відчуваємо – це справді є шедеврально. А бачити це очима Зінаїди Васіної є надзвичайно симпатично”, – сказав Степан Павлюк.
Мистецтвознавець Володимир Жишкович високо оцінив етнографічні дослідження Зінаїди Васіної, як науковця-етнографа і як серйозної мисткині, котра розкрила прадавній світ з позиції сучасності.
“Творчість художниці є двосторонньою. З одного боку вона представляє свою себе, як науковця-етнографа, з іншого — як талановитого, фахового митця. І тема трипілля, єдність двох початків: чоловічого і жіночого, небесного і земного, найкраще виразилося у її роботах. Художниця розкрила прадавній світ з позиції сучасності”, – зазначив Володимир Жишкович.
Художник Анатолій Криволап, у властивій йому легкій манері, проаналізував мистецькі еволюції Зінаїди Васіної і звернув увагу присутніх на унікальне поєднання науковця та митця, результатом якого стала ця розкішна виставка.
“На моїх очах пройшла еволюція від художника до етнографа, а від етнографа знову до художника. Я не знаю жодного художника , який міг би так так глибоко проникати в етнографію і тему Трипілля, і з іншого боку я не знаю жодного етнографа , який би так класно міг малювати. Я дуже вражений роботами,” – поділився враженнями Анатолій Криволап.
На завершення офіційної частини відкриття виставки Зінаїда Васіна натякнула присутнім про свої творчі плани на майбутнє і подякувала за підтримку та зацікавленість темою трипільської культури.
Зінаїда Васіна – “Хочу створити “Світ міфології” і свою “Трипіліаду”, адже грецьких богів ми візуально можемо бачити, а наших ні. Тому хочу відновити справедливість стосовно наших богів, щоб їх бачили. Буду займатися цим наскільки вистачить сил”.
Виставка Уявлення” (диво-світ Трипілля) Зінаїди Васіної експонуватиметься в Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (м. Львів, проспект Свободи, 15) до 15 вересня.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ