Вчора, 12 березня 2021 року, Львівський історичний музей у виставковому залі Кам’яниці Корнякта (пл. Ринок, 6) представив для огляду виставку «Світло Сонця, що сходить». Експозиція виставки показує обличчя Японії і японців через призму пам’яток, що знаходяться у фондах ЛІМ.
“Ми планували собі, що саме в цей, весняний період ми відкриємо виставку, присвячену країні, де сходить сонце. Львівський історичний музей має надзвичайно велику збірку, понад 400 тисяч пам’яток, але колекція Японіє є однією з найменших. Лишень коло шістдесяти пам’яток. Але роблячи цю виставку ми хотіли задекларувати, що до всього дуже пильно ставимося. Не тільки до пам’яток, які стосуються української історії, українських визвольних змагань чи європейської культури, але у своїх збірках ми маємо світові надбання. І ця виставка є можливістю у цей ковідний час помандрувати, хоча б уявно, на далекий Схід, в країну, яка досить мало нам є знана, але яка займає лідерські позиції у багатьох напрямках сучасної світової економіки, політики, військової справи”. – сказав директор Львівського історичного музею Роман Чмелик відкриваючи виставку.
У Львівському історичному музеї зберігається понад 60 пам’яток японіки – творів матеріальної культури Країни Сонця, що сходить. В основному це предмети зброї та захисного спорядження японського воїна XVIІ – ХХІ ст., виконані у різноманітних техніках обробки металу, різьби по кістці, предмети військового побуту та атрибутики, одягу тощо.
“Японська культура – це окремий цікавий, глибокий культурний світ. Мені приємно, що наша громада долучається до його вивчення та розуміння. І я дякую всім організаторам за таку можливість”, – зазначив перший заступник голови Львівської обласної ради Євгеній Гірник.
На виставці показані зразки холодної клинкової зброї, які стали своєрідною візиткою японської культури – катана, вакідзасі, танто, нагіната. Акцент зроблено на зброї, що повернула хід воєнної історії феодальної Японії. Це – рушниця з ґнотовим замком. Захисне спорядження – шоломи та обладунки – формують образи воїнів як Епохи воюючих провінцій, так і відносно мирного періоду Едо.
Окремо представлений комплекс пам’яток, які показують Японію після Реставрації Мейцзи (з 1863 р.), зокрема періоду І-ої і ІІ-ої Світових воєн.
“Ця виставка є проміжною станцією на подальшому шляху дослідження японської культури, мистецтва, речей японського побуту, які є в збірці нашого музею. На виставці в основному представлено пам’ятки зброї, захисного спорядження, в першу чергу тому, що це завжди було предметом колекціонування ще з часів, коли перші мандрівники їздили по світу і привозили їх в інституції, які були предками нашого музею. З того часу і до сьогодні японські пам’ятки надходять до нашого музею. Половина матеріалів експонується вперше за значний період часу”, – розповів провідний науковий співробітник ЛІМ, автор виставки Тарас Рак.
Відвідувачів може зацікавити збірка японських нагород і церемоніальне жіноче кімоно. Привертає увагу т.зв. «Прапор удачі» японського солдата часу ІІ-ої Світової війни. Показані нові надходження японіки у ЛІМ, зокрема з митниці. Багато пам’яток експонуються вперше.
Родзинкою імпрези стала демонстрація володіння японською зброєю від ЛОМГО “Сінкікай”.
“Японська зброя є актуальною і сьогодні. Але якщо раніше вона використовувалася для вбивства та вирішення глобальних проблем, то зараз використовується для виховання внутрішнього духу”, – наголосив президент Львівської обласної молодіжної громадської організації “Сінкікай” Вадим Черних.
Довідково. ЛОМГО «Сінкікай» — це молодіжна організація, яка пропагує здоровий та гармонійний розвиток особистості шляхом вивчення бойових мистецтв, а саме Айкідо Йосінкан, Айкібудзюцу; Сінкендо та Бодзюцу – мистецтво роботи зі зброєю.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ