В середу, 12 липня 2017 року, в Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (м. Львів, проспект Свободи, 15) відбулося відкриття виставки живопису Романа Венчака під назвою «Споглядаючи пейзаж».
Попри спекотну погоду, виставкові зали зали Музею були заповнені вщент. На відкритті цієї виставки можна було зустріти дуже різних людей, від художників до мистецтвознавців, від медиків до музейних працівників, від архітекторів до науковців. Привітати художника з відкриттям виставки прийшли його друзі, його знайомі і просто поціновувачі його живопису.
“Відкриття цієї виставки готувалося близько двох років. Художник підійшов до цог дуже відповідально. Це не перша його персоальна виставка, але у такому масштабі, напевно одна з вагоміших”, – сказав завідувач сектору експозиції Музею етнографії та художнього промислу ІН НАН України Андрій Колотай.
Художні твори Романа Венчака мають магічну силу, як музика у виконанні злагодженого, багато тембрового симфонічного оркестру. Мажорна сила його колористичних, виконаних з великим натхненням полотен, є авторським дороговказом тієї нев’янучої любові до рідної України та незламності духу української нації.
“Не зважаючи на складні часи ми завжди хочемо мати віддушину у красивому. І ті хто прийшли сюди будуть бачити творчість Романа – справді прекрасне високе мистецтво, настільки одухотворене, що є якась музика, пісня, відчуття, що ми незнищенні . Наша природа є настільки багатою, що вона вічно буде служити людству і, зокрема нашому українському народу”, – зазначив директор Інституту народознавства НАН України, академік НАН України Степан Павлюк.
На відкриття виставки прийшли також рідні і близькі Романа Венчака, люди які знають його мало не з народження і слідкували за його творчим розвитком не один рік.
“Я Романа знаю змалечку і ось це замилування до малювання було у нього завжди. Батьки йогоне мусили наганяти до пензлика, він малював завжди. І от коли Роман творив , в першу чергу, що було прикметним – усмішка на його обличчі. Він дуже чуйний і людяний, тому в усіх його роботах ви не побачите ні краплі агресії”, – розповіла головний хранитель фондів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Ірина Криворучка.
Однокурсник Романа Венчака Олесь Банько високо оцінив творчі здобутки художника і зазначив що художник знайшов свою унікальну нішу у мистецтві і зумів зробити її оригінальною та самобутньою.
“Я дуже радий за Романа. Він один з небагатьох з нашого курсу, який працює творчо. Це вже не перша його виставка. Працює він дуже активно і щоразу є поступ, зміни, нові знахідки.
Пейзаж – напрямок у якому працювало і працює багато майстрів. І в такій популярній темі важко відкрити щось нове, знайти свою нішу. Але мені здається, що Роман таки знайшов своє місце у цьому жанрі, за що варто його цінувати,- сказав Олесь Банько.
“Роман закоханий в українську природу. А що може дати більше слави людині, якщо вона закохана в рідну природу ? З такою любов’ю він досягнув того успіху, який має сьогодні. Адже, передати пензлем і фарбою на полотні те, що відчуває серце – це велике досягнення”, – розповів вчитель художника Остап Петрович Лучинський.
“Я дуже щасливий, що мені вдалося відкрити тут виставку, адже малюючи вдома я не знаю погано чи добре це роблю , допоки хтось не побачить і не скаже свою думку. Треба щоб люди це бачили і висловлювали свої зауваження, поради. Щоб я знав в якому напрямку мені рухатися далі”, – зазначив митець.
Роман Венчак народився 21 квітня 1961р. У 1981р. закінчив Львівське училище прикладного та декоративного мистецтва ім. Івана Труша, за фахом – художник-коваль. 1984-1989рр. навчався у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва.
Творча особистість майстра формувалася на зламі тисячоліть після закінчення у 1991 році Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва (тепер Львівська національна академія мистецтв).Ного роботи, як живописця, були експоновані у багатьох персональних виставках, що проходили в Україні та Європі.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ