Виставка “Палац у саду – перлина Кримського ханства” відкрилась в бібліотеці Франкового універу

732
Велика ханська мечеть
Велика ханська мечеть

В середу, 15 травня 2019 року,  в головному читальному залі Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка (вул. Драгоманова, 5) відбулося відкриття авторської фотовиставки Ігоря Сальнікова та Вікторії Темної “Палац у саду – перлина Кримського ханства”.

“Сьогоднішньою зустріччю ми розпочинаємо добру нагоду,коли упродовж місяця відвідувачі, читачі нашої бібліотеки будуть мати можливість на якийсь час потрапити у Бахчисарайський палац.

Директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Кметь

Наші митці дуже гарно, професійно, багатопланово підготували експозицію. Ми можемо побачити щось і в книжковому  варіанті, побачити експозицію, фотопрезентацію. Експозиція побудована таким чином, що користувач, який входить до читального залу, його одразу зустрічає інформація про пам’ятку архітектури і далі він має нагоду пройтися просторами самого палацу до книжкової експозиції, яка показує як Бахчисарай відображений в літературі давнього часу і сучасних путівниках.

Посольський дворик палацу
Посольський дворик палацу

Також дуже приємно, що в свій час, в рамках ініційованого спільно з кримськотатарською громадою  «Полілогу єдності» ми таки робимо певні кроки в бік того, щоб «історія коли промовляє каміння» перетворювалася в «історію, яка буде зрозуміла» і коли будуть говорити і читати про неї люди. Наш бібліографічний відділ уже тривалий час працює над підготовкою дуже обширної бібліографії до історії кримських татар, виявилося , що таких документів у фондах є багато і вже виходять перші каталоги рукописних пам’яток, де вони описані”, – сказав директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Кметь відкриваючи виставку.

Відкриття фотовиставки Ігоря Сальнікова та Вікторії Темної “Палац у саду – перлина Кримського ханства”
Відкриття фотовиставки Ігоря Сальнікова та Вікторії Темної “Палац у саду – перлина Кримського ханства”

Експозицію виставки присвячено культурній спадщині кримськотатарського народу – палацові кримських ханів у Бахчисараї. Усі світлини автори зробили упродовж проекту 2012–2013 рр., що передбачав зйомку всіх об’єктів Бахчисарайського музею-заповідника з метою подання заявки на внесення музейного комплексу до переліку культурної спадщини ЮНЕСКО.

Фотографи Ігор Сальніков і Вікторія Темна
Фотографи Ігор Сальніков і Вікторія Темна

“Ми кримчани, які із зрозумілих причин у 2014 році переїхали до Львова і тут зараз мешкаємо. Ми фотографи і велику частину життя в Криму займалися тим, що фотографували, співпрацювали з кримськими музеями, журналами. І один з останніх проектів у Криму – це був Бахчисарайський палац. Нас запросили зробити велику зйомку палацу, для візуалізації всього , що там є, бо Бахчисарайський палац, в черговий раз, подавався на спадщину ЮНЕСКО. Це був дуже цікавий і масштабний проект. Цікаво, що під час зйомок нам відчиняли такі двері, які раніше були зачиненими навіть для працівників музею, бо споруди були законсервованими. Згодом їх знову замуровували і тепер їх можна побачити лише на фотографіях.

Літня альтанка
Літня альтанка

Сьогоднішня виставка є маленьким проектом, яким ми зробили старт, бо все про палац ця виставка не змогла вмістити, тому маємо надію, що проект надалі буде розвиватися”, – розповів один з авторів виставки Ігор Сальніков.

Шістнадцять планшетів з фотографіями розказують про унікальну архітектуру та інтер’єри комплексу Ханського палацу, дадуть можливість доторкнутися до цінностей давньої культури, зануритись у історичну атмосферу. Анотації надруковано українською та англійською мовами для зручності відвідувачів.

Імам Мурат Сулейман
Імам Мурат Сулейман

“Для мене дуже приємно, коли говорять про мій народ, про великий народ культуру якого зараз дослідники хочуть зберегти. І коли ми говоримо про збереження культури, то в першу чергу, для мене як імама дуже важливо зберегти духовну частину. Адже саме вона зробила нас тими, хто ми є. Завдяки якій ми маємо силу та міць. Звичайно, що дуже боляче бачити те, що зараз відбувається в Криму з кримсько-татарским народом, але справедливість рано чи пізно поверне все на свої місця” , – зазначив імам Мурат Сулейман.

Відкриття фотовиставки Ігоря Сальнікова та Вікторії Темної “Палац у саду – перлина Кримського ханства”
Відкриття фотовиставки Ігоря Сальнікова та Вікторії Темної “Палац у саду – перлина Кримського ханства”

Автори виставки, професійні фотографи Ігор Сальников і Вікторія Темна. Переїхали з Криму до Львова в 2014 році. Співпрацювали з різними періодичними виданнями, музеями і кримськими національними товариствами, були членами Кримської організації Національної спілки Журналістів України. Учасники спільних і персональних виставок, які проходили не тільки в Україні, але й за кордоном. Ігор Сальников – лауреат 1-ї премії творчого конкурсу журналістів «Срібне перо» в 2000 році.

Голова культурного центру кримських татар у Львові Ернест Абкелямов
Голова культурного центру кримських татар у Львові Ернест Абкелямов

“Бахчисарайський палац –  це одна з небагатьох пам’яток, що залишилися, яка є історичною доказовою базою  існування кримськотатарської культури, кримськотатарської державності. І це єдина юридична доказова база того, що кримські татари – корінний народ Криму і вони мають право жити та процвітати на цій землі.

І те, що зараз відбувається з палацом, так звана реконструкція, це навмисне, методичне знищення того, що є. І тому дуже важливо зараз встигнути зберегти візуально те, що залишилося, наше багатство, мати доказову базу існування пам’яток”, – наголосив голова культурного центру кримських татар у Львові Ернест Абкелямов.

Амет Бекіров
Амет Бекіров

На відвідувачів також чекала віртуальна екскурсія місцинами архітектурної перлини від Амета Бекірова, колишнього працівника музею-заповідника. Присутні матимуть можливість не тільки дізнатись історію створення палацу, але й зазирнути у маловідомі куточки архітектурного комплексу.

Експозицію виставки Ігоря Сальнікова та Вікторії Темної “Палац у саду – перлина Кримського ханства” можна буде оглянути у головному читальному залі Наукової бібліотеки (вул. Драгоманова, 5) до 30 червня 2019 року.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.