У вівторок, 26 вересня 2017 року, в приміщенні Львівського Палацу Мистецтв (вул. Коперника, 17) троє скульпторів та двоє графіків, яких виключили із Спілки художників України, відкрили виставку «Нескорених художників».
“Це не просто виставка дуже відомих художників, а громадська акція. Палац мистецтв надав можливість всім охочим прийняти в ній участь, не тільки п’ятьом художникам виключеним із Спілки виставити свої роботи і розповісти чому це сталося і що саме вони намагаються сказати громадськості Львова”, – сказала Наталка Космолінська відкриваючи виставку.
«Вигнанцями» із Спілки стали народний художник України, скульптор Василь Ярич, заслужений художник України, графік Дмитро Парута, скульптор Сергій Якунін, скульптор Василь Заляско та лауреат премії ім. Лесі Українки, графік, ілюстратор Вікторія Ковальчук. Як вони заявляють, причиною виключення послужили незручні питання до керівництва Спілки художників щодо майна організації.
“Кожна художня виставка це свято. Свято для душі та очей, але я вперше у своєму житті беру участь у виставці, яка має присмак гіркоти і навіть відчаю. Нас п’ятеро, яких виключили із Спілки художників без суду і слідства – три скульптори і два графіки. Справа в тому, що нам від СРСР дісталося досить багато майна. І хоча ми з ним не так справлялися і у нас були комунальні борги, але якщо порахувати та віддавати ці приміщення в оренду, то кожен член Спілки мав би дотацію на свою творчість, приладдя, фарби. Нам закрили рота, але правду вбити не можливо, це треба зрозуміти. І обов’язково ця правда, пізно чи рано, прийде до нас.
Сьогодні на цій виставці виставлені не тільки наші роботи, а й роботи художників, які в якійсь мірі вирішили підтримати нас. І я дуже їм вдячна”, – розповіла Вікторія Ковальчук.
За словами авторів, цією виставкою вони прагнуть привернути увагу громадськості до порушення їх прав на творчість, професійне зростання, а також культурне збагачення народу.
“Сьогднішня акція є знаменна тим, що ми бачимо нашу образотворчу культуру, яка знаходиться на найвищому щаблі її майстерності. Ми бачимо художників, які духовно пов’язані з нашим Західним регіоном . Вони є складовою всього того, що було здобуто «до» і ми думаємо буде збагачувати і майбутнє.
Сьогодні ми констатуємо факт, який є дуже прикрий для нас,адже ми розбудовували ці підприємства і мали за щастя примножувати там своїми творами скарбницю національної образотворчої культури. Сьогодні молодь потребує цих підприємств, щоб задіювати майстерні та працювати. Але такого шансу не має. Сьогоднішня виставка декларує факт того, що тут присутні люди, які зростали навколо цієї творчо-виробничої бази і нам направду її дуже шкода. І ми все будемо робити для того, щоб не віддати її зайдам”, – поділився враженнями Влодимир Ропецький.
Окрім робіт п’ятьох художників-вигнанців на виставці можна побачити роботи і інших художників. В такий спосіб їх колеги приєдналися до акції-протесту та висловили їм свою підтримку.
“Я не є членом спілки, оскільки нічого конструктивного вона ні у Львові, ні у Києві не робила і оця бездіяльність довела до сучасного стану речей. І я не міг не прийняти участі у цій виставці, я підтримав цих людей. Я впевнений, що вони ставили правомірні питання до Спілки художників і я не можу мовчати коли відбувається розправа над громадянами, над людиною, яка хоче жити в справедливому, а не дикому суспільстві”, – сказав Любомир Медвідь.
Довідково. П’ятьох львівських митців виключили з обласного осередку НСХУ через «порушення морально-правових норм» у квітні цього року. На думку художників, їх виключили з організації через те, що вони ставили до керівництва осередку незручні питання, які стосувались майна спілки. Мова йде про Художньо-Виробничий комбінат на вул. Козланюка 17, багетну фабрику на вул. Бойківській 5, приміщення магазину-салону «Художник» та Галереї «Артес», скульптурні майстерні на вул. Самчука 26. А також про Львівську експериментальну кераміко-скульптурну фабрику на вул. Мучній 32, яка на даний час за призначенням не функціонує та зруйновану будівлю Спілки художників на площі Міцкевича, 9.