В середу, 4 квітня 2018 року, в виставкових залах Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) відбудеться відкриття виставки малярства та графіки Івана Проціва.
Іван Проців – яскравий представник сучасного образотворчого мистецтва, творчість якого помітною сторінкою увійшла як в історію української культури, де посідає чільне місце, так і в контекст європейської. Його мистецький доробок – це особливий світ художніх образів, діапазон звучання яких яскравий і багатогранний. Він не перестає вражати своєю духовною наснаженістю, широтою і майстерністю охоплення явищ буття, безмежністю інтерпретацій, неповторністю формально-пластичних ознак, особливою (авторською) технікою виконання. Понад 30-ть років поспіль є активним учасником мистецького процесу, виступивши учасником та призером численних регіональних, республіканських та міжнародних виставок. Неодноразово Іван Проців нагороджений почесними грамотами та подяками за плідну педагогічну та мистецьку діяльність.
З 1986 року веде активну творчу, а з 2000-го, і педагогічну діяльність. Як педагог Львівської національної академії мистецтв на високому професійному рівні передає свої теоретичні та практичні навики молодому поколінню митців.
Про високий мистецький рівень творчого доробку свідчать численні публікації фахівців мистецтва в засобах масової інформації та спеціалізованих виданнях.
На час першої персональної виставки (Торонто, Канада, 1990 р.) І. Проців постає як самодостатній художник, якому успішно вдалося задіювати українські етнонаціональні джерела в системі знакового мислення постмодернізму. 1991 року художник показує свої твори на львівській персональній виставці і відтоді за ним закріплюється оригінальне, впізнаване творче ім’я. Тонке оперування виражальними засобами, дозволило митцеві створити глибоко сучасні цикли графічних та живописних творів на історичну, релігійну та українську традиційно-побутову тематику: серія творів «Княжа доба», серія творів «Гетьмани України», цикл «Українські жартівливі пісні», серія «Сцени гуцульського життя». Релігійна тематика – «Голгофа», «Благовіщення», «Христос і 12 апостолів», а також присвячення Чорнобильській трагедії «І мертвим і живим…», «Чорнобильський пейзаж», «Відгомін Чорнобиля».
З 1992 року – член Національної спілки художників України. Релігійна тема є дуже близькою для художника, що проявилося не лише в станкових картинах, а також у великих ансамблях розписів, іконостасів (проект і виконання розписів, іконостасу та ікон церкви св. Анни у м. Львові, церкви Вознесіння ГНІХ в монастирі отців Василіан у м. Золочеві).
З 2008 року – «Заслужений діяч мистецтв України». Його мистецький доробок – це особливий світ художніх образів, діапазон звучання яких яскравий і багатоваріантний. Він не перестає вражати своєю духовною наснаженістю, широтою і майстерністю охоплення явищ буття, безмежністю інтерпретацій, неповторністю формально-пластичних ознак, особливою авторською технікою виконання, – «Чумацький шлях», «Сонне місто», «Флора», «Метаморфози», «Нічні метелики», «Чорні ягоди». Його граціозна поетичність картин, бо тільки так сприймається тема – жіночий асоціативний портрет – серія « Жінки світу»: «Кубинка», «Колібрі», «Чорна мадонна», «Мелодія океану», «Гейші», «Подружки» (понад 30 творів), подана з вишуканою фантазією. Серія портретів «Квітуча Україна»: «Калина», «Заручена», «Голубка», «Гуцулка», «Бойківчанка» (понад 20 творів) – виплеканий національний тип краси, втіленням якого є жінка в національних строях різних регіонів України.
З 2011 року – доцент кафедри академічного живопису Львівської національної академії мистецтв. Наступна велика тема – «Венеційські портрети»: «Паж», «П’ята пора року», «Венеційські маски», «Карнавальна ніч», «Нічні зірки» (понад 20 творів) – життя як гра, з невідомим майбутнім, тривогою, безпечністю. Його образи опоетизовано фантастичні, просто створені на реальності, бо зберігають вірність традиційним етнічним цінностям і головне – життю.
Іван Проців автор більше 20-ти персональних виставок. Ряд творів художника є власністю Міністерства культури України. Роботи зберігаються в державних музеях, галереях, приватних збірках України та зарубіжжя.
Творча та активна громадська діяльність І. Проціва обіймає вагоме місце у духовно-культурному житті Львова. Неодноразово приймав участь в організаційних заходах, та багатьох благодійних аукціонах.
Христина ГОРИНЬ