В середу, 30 червня 2021 року, у львівському Art Salon Veles (вул. О. Фредра, 4А) відкрилася виставка під назвою “Ар-деко і сучасні тенденції”.
Експозиція виставки об’єднала роботи за останні сто років з роботами сучасних львівських митців, що спробували себе в цьому мистецькому стилі. Тут можна побачити твори мистецтва, предмети інтер’єру, дизайнерський одяг і прикраси.
“Ідея зародилася вже давно, бо я сама дуже люблю цей стиль і напрямок. Хотілося зробити такий симбіоз на виставці через те, що цей стиль живий до сьогодні і трапляється нам в багатьох речах нашого життя та зараз, до речі, знову набув популярності. Використовують його дуже часто в дизайні інтер’єрів, модельєри використовую – така циклічність, воно повертається.
І я подумала, що було б цікаво взяти автентичні речі того часу , все ж таки у Львові арт-деко було дуже присутнє, і в той же час мені хотілося, щоб наші художники створили свої роботи в такий спосіб, щоб показати цей напрямок. Тобто я не просила відхилятися від манери виконання, але було завдання, щоб у творі прочитувався цей напрямок. І ті, хто беруть участь у цій виставці зуміли якимось елементом, натяком показати цей стиль. І я вважаю, що вийшло цікаво, хоча було непросто, оскільки, через різноманітність технік, не всі художники наважилися на такий експеримент. І те, що ви бачите тут заслуговує на увагу і на те, щоб читалося воно разом з автентикою в одному просторі”, – сказала власниця арт-салону Галина Тринцолин.
У межах виставки можна побачити твори у таких напрямах, як: сюрреалізм, гіперреалізм, експресіонізм, абстракціонізм із елементами ар-деко. Також на експозиції експонують графічні роботи, порцелянові предмети побуту, різноманітні ужиткові речі, килими, автентичні плакати та інше.
«Арт-деко – цікава, всеохопна тема. Виклик перед самим кураторами, бо насправді чітко окреслити цей стиль, ідентифікувати його дуже складно. Багато хто його називає наслідком модерну, інші кажуть, що це така сама складова модерну як одного із тих стилів чи підстилів, який був названий модерном, сецесіоном, югендстилем та в різних країнах вони мали свої локальні прояви. Але власне арт-деко є найбільш інтернаціональним, який справді найбільше напевно проявився у архітектурі, моді та декоративно-ужитковому мистецтві.
Насправді арт-деко ми чітко можемо назвати початком високого дизайну і високотехнологічності будь-якого виробництва. Як самого художника, котрий творить певні об’єкти, так і фабричного виробництва. Тому ар-деко, нарівні із модерном, надзвичайно міцно увійшло в усі сфери людського життя – від шрифту в газеті, пряжки на поясі і закінчуючи флюгером на найвищій точці будинку.
Ар-деко -такий стиль, який до сьогоднішнього дня повноцінно живий і хоча ми можемо сказати, що це ретро, але насправді це той стиль, який на сьогодні абсолютно впроваджується. Якщо , наприклад ми говоримо про моду чи якісь певні тренди, то це справді повноцінний стиль, який є актуальним і сьогодні. Тому архітектори або модні дизайнери до сьогоднішнього дня повноцінного його використовують. Так само і художники. Багато з них творить у стилі арт-деко, але додає до того якісь інші свої нюанси і ми пізніше вигадуємо для цього нові терміни, щоб сказати, що щось відкрилося нове,” – розповів мистецтвознавець Іван Дудич.
Під час виставки будуть проходити різноманітні авторські лекції, перфоменси і вечірки, присвячені напрямку ар-деко.
Експозицію виставки можна буде оглянути львівському Art Salon Veles (вул. О. Фредра, 4А) до кінця вересня 2021 року.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ