Виставка «Антимінси і плащаниці у збірці Львівського музею історії релігії» відкриється вже завтра

852

В четвер, 22 березня 2018 року, о 16 годині у приміщенні Львівського музею історії релігії, (площа Музейна, 1) відбудеться відкриття виставки «Антимінси і плащаниці у збірці Львівського музею історії релігії» .

У фондовій колекції Львівського музею історії релігії зберігається чимала колекція культових предметів. Свого часу вони були виготовлені для релігійних потреб і призначені виконувати основну сакральну функцію. Водночас – це зразки мистецтва і представляють наукову та історичну цінність. Для ознайомлення широкого кола відвідувачів із невеликою частиною культових предметів музейники підготували виставку «Антимінси і плащаниці у збірці Львівського музею історії релігії».

Антимінс освячений Андреєм Шептицьким. Тк-127. 1901 рік.
Антимінс освячений Андреєм Шептицьким. Тк-127. 1901 рік.

Антимінс (грецьке слово, що означає «замість престолу») – прямокутний особливий лляний чи шовковий плат, на тканині якого – відбитки зображення найчастіше сцени «Покладення Христа до гробу» і в яку вшиті мощі святого.

Богослужіння в церквах звершується завжди з використанням освячених речей, які мають певну мету і місце використання. Віряни можуть бачити Хрест Господній, Чашу, Дискос, Святу Євангелію та інші культові предмети, потрібні на літургії. Водночас антимінс, без якого звершення літургії є немислиме і заборонене постановами церкви, у поле зору мирянина не потрапляє під час його використання. Він вживається лише у вівтарі, на престолі.

Плащаниця. Полотно. Темпера. XVIII ст.
Плащаниця. Полотно. Темпера. XVIII ст.

Музейна збірка антимінсів нараховує 50 одиниць. Їх відносять до XVIII – XX століть. Найдавніший – виготовлений на замовлення Юрія (Георгія) Винницького єпископа Перемишльського, адміністратора Володимирського і Львівського, митрополита Київського, фундатора Перемишльської духовної семінарії. Будуть антимінси, освячені для церков, вівтарів каплиць Георієм Винницьким, Атанасієм, Левом і Андреєм Шептицькими, Сильвестром Сембратовичем, Михайлом Левицьким, Томою Полянським, Констянтином Чеховичем. На виставці представлять і новітні антимінси. Зокрема, два антимінси «Оплакування Ісуса Христа», які освятив кардинал Мирослав Іван Любачівський у Львові 21 липня 1991 року в часі, коли вийшла з підпілля Українська греко-католицька церква.

Антимінс освячений Мирославом Іваном Любачівським. Тк-1490. 1991 р.
Антимінс освячений Мирославом Іваном Любачівським. Тк-1490. 1991 р.

Проекти освячених антимінсів виготовляли відомі на той час майстри гравюри: церковно-культурний діяч Іван Щирський, львівський друкар Іван Филипович, почаївський друкар Йосип Гочемський, польський художник і реставратор Юліан Макаревич. Кліше останнього зберігається в колекції Музею.

Привертають увагу й плащаниці – чотирикутне полотнище великого розміру із зображенням відбитка Ісуса Христа. Їх використовують під час Богослужіння напередодні свята Воскресіння Господнього – у Великодню П’ятницю і Суботу. Це речі з фондової групи «Живопис».

Плащаниця. Полотно. Олія. XX ст.
Плащаниця. Полотно. Олія. XX ст.

Доповненням до виставки антимінсів і плащаниць будуть матриці, живописні полотна, скульптури та інші речі з музейної колекції.

Куратори виставки –  наукові співробітники Лідія Савчук і Лідія Довгань. Експозицію виставки «Антимінси і плащаниці у збірці Львівського музею історії релігії» можна оглянути у приміщенні Львівського музею історії релігії, (площа Музейна, 1) до 7 травня 2018 року.

Лідія САВЧУК, Лідія ДОВГАНЬ та Олена МАЛЮГА
наукові співробітники ЛМІР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.