Днями у Львові, завдяки наполегливій праці «Львівського медієвістичного клубу», побачив світ “Український медієвістичний журнал. Випуск №2. Українське та європейське середньовіччя“. Журнал є у вільному доступі і переглянути його ви можете на офіційному сайті клубу.
Львівський медієвістичний клуб (ЛМК) – Це наукова організація молодих дослідників, які займаються періодом середньовіччям та дотичними до цього часу темами. Клуб у формі товариства виник при кафедрі історії середніх віків та візантиністики Львівського національного університету імені Івана Франка в 2013 р. Кураторами товариства виступають – доцент Овсінський Юрій Володимирович та професор Войтович Леонтій Вікторович.
Першим головою клубу був Олег Друздєв, а вченим–секретарем – Юрій Скіра (2013–2014). Теперішнім головою товариства є Дмитро Димидюк, а вченим–секретарем – Наталія Райтаровська (з 2014 р.).
“Випуск «Українського медієвістичного журналу №2» є нашим спільним успіхом, важливою сходинкою зростання. Чому ми видаємо цей збірник? По–перше, це сприяє розвитку нашого товариства. По–друге, простори медієвістики є безмежними, писати на цю тематику можна дуже і дуже багато. І найважливіше – ми хочемо ознайомити інших людей, які не є істориками, із Середньовіччям. Так, нам і нашим колегам з інших ВУЗів є чим поділитися. Важливим моментом є те, що збірник статей на дану тематику може швидше ознайомити читача з певними моментами історії Середніх віків, скерувати до спеціальної літератури”, – ділиться враженнями член редколегії Ірина Гіщинська.
“На жаль, медієвістика в Україні майже не розвинута, а чисто українських ресурсів які займаються популяризацією історії середньовіччя можна перерахувати на пальцях однієї руки. Через це у нас і виникла ідея створити не тільки власний сайт, але й електронний журнал, де ми могли б власноруч писати свої статті, замітки, рецензії з тої чи іншої тематики, тим самим не тільки популяризувати історію середніх віків, але власне ім’я та щоразу краще відточувати навики написання статей”, – розповідає голова товариства Дмитро Димидюк.
Мета «Львівського медієвістичного клубу» об’єднати людей, зацікавлених у вивченні медієвістики, та надати їм можливості для реалізації наукових ідей. Стандартними формами роботи товариства є проведення відкритих засідань на різні медієвістичні тематики. За приблизними підрахунками за 2,5 роки було проведено близько 35 лекцій. Також, у клубу існує свій сайт, де будь–хто може публікувати свої замітки, статті, новини на медієвістичну і дотичні тематики. За більш ніж 2,5 роки було опубліковано 290 статей. У той же час, наш сайт переглянуло майже 50 000 відвідувачів з усіх куточків світу.
“Із 2014-го року я активно співпрацюю з ЛМК. Тут отримую практичні знання роботи з науковими працями, а також корисний досвід, пишучи статті, беручи участь у конференціях, відкритих лекціях, конкурсах. Наукова праця дає мені усвідомлення, що роблю щось значуще – задовольняю, або ж створюю попит на актуальні історичні питання. Вивчення історії передбачає неупереджене ставлення до фактів, критичне мислення і вміння чітко викладати думки. У нашому клубі я відшліфовую ці навики: написав більше десяти різних заміток, розвідок, наукових статей тощо. Бажання самореалізації тримає мене у постійному ритмі відкриття нового, інтелектуального й духовного збагачення. Ми працюємо в цифровій галузі актуалізації історії, досліджуємо минуле, але водночас генеруємо нове,” – констатує член кулубу Владислав Кіорсак.
“Як журналіста, мене дуже зацікавила можливість долучитись до створення журналу. Вважаю, що згодом таке видання обов’язково стане періодичним. У нього велике майбутнє, і я думаю, що з часом наш збірник буде нарівні з найпопулярнішими українськими журналами!” – розповіла студент-історик Іванна Когут.
“До Львівського медієвістичного клубу я долучився в червні 2016 року. Це було пов’язано з моїми дослідженнями по історії середньовічного права. Мене надзвичайно вразили ентузіазм і наполегливість членів ЛМК, його безпосереднього керівника — Дмитра Димидюка. Вважаю, що наука має бути інституціоналізованою, ґрунтуватись на базі фахових і незалежних асоціацій. На мій погляд, ЛМК у перспективі покликаний стати головним фаховим і незалежним об’єднанням всіх українських спеціалістів з історії Середніх віків. Вступ до ЛМК був напряму пов’язаний із Українським медієвістичним журналом. Саме готуючи статті для цього видання, я вирішив долучитись до роботи клубу. Мої статті та рецензії у черговому випуску УМЖ репрезентують основні результати медієвістичних студій за останній рік,” – каже один з авторів Віктор Мельник.
Діяльність клубу виходить далеко за межі університету. Члени клубу організовують екскурсії в єдиний на території України музей зброї «Арсенал» та активно співпрацюють з клубами реконструкторів ( «Орден Паладінів», «Чорна Галич» та «Майстерня Форзац») і проводимо за їхньої участі відкритті лекції практичного характеру.
Вершиною діяльності ЛМК товариства стала публікація першого паперового збірника студентських статей з медієвістики «Записки Львівського медієвістичного клубу», електронний варіант якого також доступний на офіційному сайті.
“Моя зацікавленість вивченням літературної медієвістики розпочалась з необережної згоди попрацювати лише над однією темою. Та перша наукова розвідка не лише розкрила всю естетичну привабливість та наукову цінність епохи, а й стала своєрідною візитівкою у майбутнє: викладач, з чиєї легкої руки прозвучала тема дослідження, став моїм незмінним наставником, а звичайне захоплення за кілька років переросло в початок уже професійної науково-педагогічної діяльності”, – ділиться враженнями аспірант кафедри української літератури Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Галина Микитюк.
“Мені, як студенту 4–го курсу історичної програми Українського Католицького Університету, було дуже приємно долучитись до роботи Львівського медієвістичного клубу. Діяльність спільноти зацікавила насамперед можливістю проводити історичні дослідження на найрізноманітніші теми. Більшість авторів Львівського медієвістичного збірника та його редакторів – студенти–історики, що, на мій погляд, збільшує цінність видання, адже, погодьтесь, що, мабуть, ніхто не зможе настільки доступно донести інформацію до молоді, аніж сам студент. Окрім того, висвітлені теми є актуальними натепер та піднімають питання, що цікавлять сучасне суспільство”, – розповідає студент–історик Юрій Прочко.
Членами клубу запущено перший в Україні проект, який стосується суто середніх віків – «Український медієвістичний журнал», де будь–хто може публікувати свої наукові та науково популярні статті в цьому електронному збірнику. Завданням цього видання є не стільки відкрити щось нове в медієвістиці, скільки дати поштовх для її розвитку в студентському середовищі, сприяти вдосконаленню наукових навичок молодих дослідників, збагаченню їхнього досвіду. Зараз ми оголошуємо про збір статей до третього номеру журналу.
“Не зважаючи на те, що я маю дуже багато захоплень (історична реконструкція, подорожі, іноземні мови, читання, рукоділля і т. д.) мій вступ до Львівського медієвістичного клубу був продиктований тим, що я хотіла вчити «живу історію», а не слухати сухо викладений на лекціях матеріал. Крім того, мене привабив той факт, що теми обирали ми самі, і це дозволило поглибити мої знання із історії Середньовіччя. Хотілося зацікавити якомога більше людей історією, показати їм, що це не лише безликі дати або набір фактів, і тим більше не вигадка хроністів. Тому ми вирішили зайнятися науково–популярною роботою і видати наш медієвістичний журнал”, – каже студент–магістр Наталія Райтаровська.
“Якщо відповідати на питання «Чому на світ саме зараз з’явився цей збірник?», то можна з цілковитою впевненістю сказати – українська медієвістика дійшла до того етапу розвитку, коли вона може і повинна зайняти свою нішу, як це давно сталось на Заході. І хоч ми ще тільки–тільки починаємо переходити до історії людей, а не політики, цей збірник, я маю надію, стане ще однією ланкою у вивченні Середньовіччя!”, – підводить підсумки студент-історик Ксенія Скшентувенська.
На даним час клуб продовжує розвивати всі вищевказані напрямки та прагне у недалекому майбутньому стати новим і перспективним центром розвитку української та світової медієвістики.
Дмитро ДИМИДЮК
Голова «Львівського медієвістичного клубу»
де я можу придбати книгу Мистецтво рукописної книги