“Вигнанці”, або виставка про три великі переселення

813
"Вигнанці", або виставка про три великі переселення

У п’ятницю, 6 жовтня 2017 року, о 16.00 в Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (м. Львів, пр. Свободи, 15) відбудеться презентація проекту “Вигнанці” та відкриття однойменної виставки.

Головна тема виставки – доля людини, яка, будучи позбавлена права проживати на землі своїх предків, намагається зберегти свою ідентичність у новому соціокультурному просторі та адаптуватись до нового середовища.

Операція "Вісла"
Операція “Вісла”

У фокусі виставки три великі переселення, які відбулись за останні 75 років: так званий обмін населенням між Польщею та УРСР 1944-1946 років, депортація кримських татар з Криму 1944 року, та вимушене переселення українців та кримських татар з окупованого Росією Криму, а також з Донецької та Луганської областей у 2014-2017 роках, яке частково триває і досі. Масштаби цих переселень вражають. У 1944-1946 роках жертвами примусового переселення стали майже півмільйона українців. У 1944 році  з Криму депортували майже 200 тисяч кримських татар.

Зруйнований міжнародний аеропорт «Донецьк» імені Сергія Прокоф'єва
Зруйнований міжнародний аеропорт «Донецьк» імені Сергія Прокоф’єва

Нині історія повторюється: за оцінками міжнародних експертів, через анексію Криму та війну на сході України свої населені пункти вимушені були покинути 1,7 млн. осіб, які переселилися в інші регіони України. Західна Україна, зокрема і Львів, двічі ставали домівкою для вимушених переселенців. Якщо у 1940-х роках міста та села приймали переселенців з західного напрямку – нинішніх теренів Польщі, то нині вони надали прихисток вимушеним переселенцям із Донбасу та Криму.

Постер виставки "Вигнанці"
Постер виставки “Вигнанці”

Виставка базується на спогадах людей, які пережили вимушене переселення, та історіях цілих сіл і районів, які назавжди змінили своє обличчя внаслідок складних історичних та політичних процесів.

Мар’яна СЕНЬКІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.