Коли розмова заходить про найвищі споруди Львова, в голову одразу приходять образи 16-поверхових висоток, львівських величних храмів чи навіть будівлі Податкової служби. Та все таки є споруда, вища за усе перелічене – трансляційна вежа на Високому Замку. Проте, це не єдина і не найдавніша радіовежа у Львова. Найперші з них з’явилися задовго до неї.
Появу самого поняття «радіовежа», незвичного для львів’ян на початку XX ст., слід пов’язувати з 1929 роком. Саме тоді у Стрийському парку на території Східних Торгів були вирішено спорудити першу тимчасову радіо передавальну станцію у Львові. Для цього було орендовано Центральний павільйон ярмарки. Встановлення обладнання разом з невеличкою вежею зайняло трохи часу, і було завершено 10 січня 1930 року. Цього ж дня була зроблена перша спроба виходу в ефір.
З 15 січня 1930 року новостворене радіопочало регулярно виходити в ефір. Враховуючи всі відомості, можна впевнено припускати, що запуск радіостанції в той час був авантюрним проектом, і самі ж його ініціатори не до кінця були впевнені в його реалізації. Так, потужність передавача була мінімальною – 1.7КВт. Роль дикторів виконували інженери-техніки, що обслуговували обладнання.
Та схоже, що ініціатива мала успіх, оскільки вже в квітня 1930 року розпочалось будівництво потужнішого передавача на 16 КВт. З цією метою було споруджено дві радіовежі висота котрих над рівнем моря сягала 340 метрів. В грудні цього ж року було здійснено першу трансляцію з використанням нових веж. Ще одне вдосконалення обладнання відбулось в 1936 році, коли потужність зросла від 16 до 50 КВт.
Загалом, перша польська радіостанція пропрацювала з 1930 по 1939 рік. З початком Другої світової війни, радіотрансляційну станцію почали використовувати спочатку радянська радіостанція РВ-94, а в час німецької окупації міста – німецька радіостанція Rundfunksender Lemberg. Після закінчення війни тут знову діяла радянська радіостанція РВ-94 аж до 1951 року, поки не змінила місце свого розташування. Вежі ж стали непотрібними, і в ході забудови вулиці Франка їх демонтували.
Ще одними, з найдавнішим радіовеж, як не дивно є діф вежі ну вулиці Любінській, 53. Збудовано їх ще в 1931 році (за іншими даними навіть у 1930) для потреб цивільного аеропорту “Скнилів”. Їхня висота над рівнем моря становила 317 метрів. Зараз одна із веж є наполовину зруйнованою. Таких руйнувань вона зазнала ще під час Другої світової війни.
В 1950-тих роках на вежах було встановлено антенний комплекс ВГДШ, демонтований в 2008 році. Подейкують, що окрім потреб авіації вежі мали ще одне призначення, а саме використовувались як глушники «небажаних» радянській владі радіопередач із вільного світу.
На сьогоднішній день за вказаним місцем можна спостерігати не дві, а три вежі. Найновіша з них була споруджена набагато пізніше за свої сусідок. Її використовують різноманітні служби для своїх потреб. Вціліла стара радіовежа ж використовується для радіомовних передач VOLMET, що забезпечують екіпажі повітряних суден метеоінформацією.
Безперечно як глушники використовувались 3 радіовежі, збудовані в 50-х роках радянською владою на Святоюрській горі. Їхня висота над рівнем моря становила 312 метрів. Є непідтверджені відомості, що перші вежі з’явились в цьому місці ще перед війною, в 1938 році. Однак документальних підтверджень цієї інформації нам знайти не вдалось, тому ставимо під сумніви такі відомості.
За своїм прямим призначенням вежі використовувались практично до початку 90-х років. В 1998 році комісія ЮНЕСКО поставила вимогу демонтувати вежі впродовж десяти років. В цивілізованій країні цю вимогу виконали б за рік. В нашій – і 17 років недостатньо. Дві вежі, що правда, все таки демонтували ще на початку 2000-х. А от процес демонтажу останньої ніяк не може зрушити з мертвої точки. Щоправда, ходять чутки, що все таки до серпня 2016 вежу буде демонтовано.
Найвідоміша та найвища телерадіовежа на Високому Замку споруджена в грудні 1957 року. Її розміри затьмарюють усіх її попередниць – висота вежі 192 м, а висота над рівнем моря 580 метрів. На відміну від інших радіовеж, з неї вперше розпочалась трансляція не тільки радіосигналів, але й телевізійних ефірів. Перші телевізійні передачі Львівського телецентру почалися 26 грудня 1957 року.
Від часу свого зведення і до сьогодні телерадіовежа на Високому Замку використовується за призначенням. Помітних конструктивних змін за час свого існування вона практично не зазнавала. Додатково було лиш споруджено нижній оглядовий майданчик. А в 2007 році вона отримала яскраву ілюмінацію, яка допомагає гостям і жителям міста навіть вночі знайти дорогу, загубившись серед вулиць нашого міста.
Володимир ПРОКОПІВ
Джерела:
- Інтернет-портал www.lvivcenter.org
- Інтернет-ресурс www.polona.pl
- Чиж Н. Конфлікт на Святоюрській горі // http://portal.lviv.ua/pohljad/2008/02/15/154629
- Скріба В. Ой, на горі три “глушилки” // http://postup.brama.com/000411/pp67_7.html
- Stacja radiowa we Lwowie // http://www.historiaradia.neostrada.pl/stacja%20nadawcza%20Lwow.html
- Перша львівська радіостанція // http://notatnyk.org/the-notes/istoriya-radio-u-lvovi-persha-lvivska-radiostantsiya.html
- Ефірне телебачення та радіомовлення в Україні // http://ukrtvr.org/efir-po-naselenikh-punktakh/215
Хоч би авторів фото написали.
Вежа на Високому замку підсвітили в році приблизно 2000-2001 по пам’яті. Теоретично можна навіть фото знайти.