“Вітер в долонях”, або коли мертві розмовляють (відео)

1753

В понеділок, 11 вересня 2017 року, в читальній залі Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки (проспект Шевченка, 13) відбулась презентація книжки Роксоляни Загайської “Вітер в долонях. Книга проходів Личаківським цвинтарем“.

Роксоляна Загайська
Роксоляна Загайська

Насправді презентувався тільки перший том цієї книги, яка запрошує завітати до унікального за своєю атмосферою Личаківського цвинтаря, перейтися його алеями, пізнати історію цього некрополя, ознайомитися з долями людей, котріі знайшли тут вічний спочинок.

Ігор Мельник і Роксоляна Загайська на презентації книжки "Вітер в долонях. Книга проходів Личаківським цвинтарем".
Ігор Мельник і Роксоляна Загайська на презентації книжки “Вітер в долонях. Книга проходів Личаківським цвинтарем”.

“Це уже фактично третя книжка пані Роксоляни, вже другий її підхід до Личаківського цвинтаря. Якщо все буде добре – буде ще й друга частина, де буде представлено продовження. Працювала авторка над книгою останні двадцять років, потроху підбиралася вона до цього проекту, ну і нарешті він реалізований,” – сказав модератор презентації книги, відомий львовознавець та упорядник книги Ігор Мельник.

Презентація книжки "Вітер в долонях. Книга проходів Личаківським цвинтарем".
Презентація книжки “Вітер в долонях. Книга проходів Личаківським цвинтарем”.

Роксоляна Загайська з юних літ завжди цікавилася культурою та історією України, вивчала етнографію та народні ремесла. Саме ці захоплення дали можливість абстрагуватися від складностей 1990-х років і оптимістично дивитися у май­бутнє після розпаду СРСР. Великий вплив на розвиток творчих здібностей мала родина художників Петра Головатого та Марти Іваницької, митці Мирослава Шеремета, Надія-Любов Горак, майстри народної творчості Марія Калиняк, Зеновія Краковецька, Дмитро Пожоджук.

Роман Горак
Роман Горак

“Автор книжки хоче дуже наївно нам пояснити чому вона назвала так свою книжку. Мовляв, одного ранку вона прокинулася і щось їй шепнуло на вухо, що треба назвати цю книжку “Вітер в долонях” . Буцім беремо якусь душу, розглядаємо, думаємо про неї, а потім налітає вітер і ця душа відлітає у засвіти”, – прокоментував назву книжки відомий історик, письменник та краєзнавець Роман Горак.

Презентація книжки "Вітер в долонях. Книга проходів Личаківським цвинтарем".
Презентація книжки “Вітер в долонях. Книга проходів Личаківським цвинтарем”.

Першим, хто ознайомив Роксоляну Загайську з історією цвинтаря ще в дитинстві, був її батько Йосиф Захарія. Значно пізніше до неї прийшло розуміння впливу і значення цієї інформації на формування громадянської позиції та державницького мислення.

Йосиф Захарія
Йосиф Захарія

“Недавно була опублікована світлина, на якій Роксоляна чотирирічною дівчиною прихилилася до памятника Петру Сельвестровичу Карманському. Я повинен сказати, що змалку ця дитина не цуралася Личаківського некрополя. Вона відчула велич отого поєднання історичної памяті, мистецтва і переживання живих, які проявилися в епітафіях і так дальше. Я думаю, що потрібно подякувати, в першу чергу пану Ігореві (ред. Мельнику) за ідею, які він підтримав, ідею публікації цієї книжки.

Гості презентації книжки "Вітер в долонях. Книга проходів Личаківським цвинтарем".
Гості презентації книжки “Вітер в долонях. Книга проходів Личаківським цвинтарем”.

Ви знаєте, цвинтар, – то не є прочитання книжки. Це дуже багато. Це є історія, дуже важлива історія, причому не лише історія політична. Це історія всіх напрямків, які тільки можуть бути. Це є наша історія і не можна проходити повз некрополь легковажно. І я бажаю всім пережити зустріч з Личаківським некрополем”, – розповів батько авторки, Йосиф Захарія, на презентації книжки.

З 1997 року Роксоляна Загайська очолює бібліотеку і викладає на відділі «Реставрація творів мистецтва» в коледжі ім І.Труша. Крім низки культурологічних та краєзнавчих статей в українських та іноземних часописах Р. Загайська написала книгу «Писанка: традиції та модерний дискурс» (2009), яка вийшла у видавництві «Апріорі». Була секретарем III та IV Міжнародних з’їздів писанкарів у 2007 та 2008 рр. і делегатом такого з’їзду у 2002 р. Є членкинею Національної спілки народних майстрів України та Національної спілки краєзнавців України.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.