В середу, 14 листопада 2018 року, в залах Національного музею у Львові (просп. Свободи, 20), відкрився кураторський проект науково-дослідного сектору ЛНАМ (у рамках теми «Некласична візуальна культура в українському мистецтві ХХ-ХХІ ст.) – “Олег Мінько: мої ієрархії”.
“Олег Мінько за 75 років зробив багато. По собі він лишив великий творчий спадок. Був він людиною, котра любила життя, любила творити, любила людей та все, що її оточує, а також пізнатвати той світ, яким він є. І все це відображено в його творах. Представлена сьогдні виставка є особливою, адже люди зможуть побачити Олега Мінька такого якого вони знали, але й багато хто побачить майстра з іншого боку — невідомого Мінька”, – зазначив генеральний директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігор Кожан.
Ректор Львівської національної академії мистецтв Володимир Одрехівський звернув увагу на українську геополітичність робіт Олега Мінька та на його щиру закоханість в рідну землю.
“Незабутній Олег Мінько — винятковий митець, постать якого, можна сказати, об’єднує Східну і Західну Україну, Донеччину і нашу Галичину. Художник-митець з великої букви тісно зв’язаний з своєю рідною землею, який в яскравім гроні митців-шістдесятників вибудовували нове українське модерне мистецтво. Його життя тісно було пов’язане із Львівською академією мистецтв. Ціла плеяда учнів продовжують його традиції. Майстерня Олега Мінька — це незабутня історія нашої академії”, – сказав Володимир Одрехівський.
“Олег Мінько: мої ієрархії” – кураторський проект науково-дослідного сектору ЛНАМ (у рамках теми «Некласична візуальна культура в українському мистецтві ХХ-ХХІ ст.), який демонструє можливість нового прочитання творчості Олега Мінька, опираючись на джерелозначі дослідження авторського методу художника та західні наукові методології аналізу модерного мистецтва.
“Олег Мінько — знакова постать альтернативного мистецтва Львова і не тільки того, що було в 60-80-ті рр. Весь його творчий шлях це приклад того, як художник може дуже цілеспрямовано вибудовувати свій стиль, збагачувати його. А також приклад того, як можна в мистецтві, попри все, лишатися чесним і бути інтелектуалом. Сьогоднішня виставка відкриває нам досить невідому грань, яку Олег Мінько, можливо через свою педантичність та відповідальність, або соромився показати, або, можливо, відкладав на дальший час”, – розповів куратор проекту, науковий співробітник сектора науково-дослідної роботи ЛНАМ Богдан Мисюга.
Виставка доповнена текстовими цитатами духовних авторитетів художника, його сучасників, а також його авторськими поезіями. Вони суголосні образам живописних творів та допомагають розкрити авторський художній метод.
“Ця виставка дійсно показує нам Олега Мінька надзвичайно багатогранно і надзвичайно потужно. Адже тут підібрані твори, які дуже органічно, починаючи від його навчання в школі Звіринського і до того, як він творив до кінця свого життя, які показують дуже цінну картину потужного художника світового рівня, – підкреслив доктор мистецтвознавства, професор ЛНАМ Орест Голубець.
Серед гостей відкриття виставки була й донька Олега Мінька Ірина Муращик. Вона щиро подякувала всім, хто пам’ятає і цінує творчість батька і хто прийшов на відкриття його виставки.
“Батько зараз посеред нас. Своїми творами, своєю душею. Він ніколи не лишиться незнаним художником, адже він ввійшов в історію українського мистецтва. І я щиро дякую всім, хто прийшов та вшанував творчість мого батька” – подякувала Ірина Муращик.
Оглянути виставку кураторського проекту науково-дослідного сектору ЛНАМ (у рамках теми «Некласична візуальна культура в українському мистецтві ХХ-ХХІ ст.) – “Олег Мінько: мої ієрархії” можна в залах Національного музею у Львові (просп. Свободи, 20) до 10 грудня 2018 року.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ