В четвер, 13 грудня 2018 року, о 16:00 в історичному комплексі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (вул. М. Драгоманова, 42) відбудеться відкриття виставки «Ретроспектива» в межах мистецького проекту «Відомий і невідомий Труш», приуроченого до 150-річчя від дня народження художника.
Це першу із черги тематичних ювілейних виставок, вона висвітлює творчий доробок видатного українського художника, організатора культурно-мистецького життя Галичини зламу ХІХ – ХХ ст. – Івана Труша (1869––1941). Виставка презентує твори у жанрах пейзажу, психологічного портрета й сюжетних композицій.
Експозицію відкривають малярські спроби раннього періоду творчості (1890-і – 1912-ий рр.), що став часом становлення й формування індивідуальної живописної мови Івана Труша (серія «Краєвиди Галичини»). Галерея портретів (1893–1920-х рр.) представляє найближче оточення художника, розкриває його контакти із представниками тогочасного культурно-громадського середовища. Вашій увазі вперше буде представлено обидва портрети Лесі Українки, що ілюструють малознані епізоди взаємин митця і поетеси, двох непересічних постатей в історії української культури.
Пейзажі 1913–1926 років позначають другий період творчості І. Труша. У цей час художник відмежовується від мистецького життя, що стало його відповіддю на суспільно-політичні події 1918–1919 рр. та процеси, які нуртували в галицькому культурному середовищі.
Твори завершального, третього, періоду (1927––1941) вирізняються змінами формально-живописної мови художника. У них більш виразним і промовистим стає нахил до алегоричної персоніфікації мотивів галицьких краєвидів ( цикли «Про самоту», «В обіймах снігу», «З життя пнів і дерев», «Луги і поля», «Єврейські кладовища»). Наділені глибоким символічним звучанням, філософським настроєм, глибинним психологізмом, оригінальні за обраними сюжетами й колористичним вирішенням пейзажі цього періоду ілюструють перехід Івана Труша до естетичних засад раннього модернізму.
Експозицію формують твори із музейних та приватних збірок України, частина з яких демонструватиметься вперше. Цікавими складовими розділу «Ретроспектива» стане інтерактивна біографія художника, ілюстрована фотографіями та документами.
Оглянути виставку «Ретроспектива» можна буде в історичному комплексі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (вул. М. Драгоманова, 42) до 24 лютого 2019 року.