Як ми й обіцяли, продовжуємо розповідати про віллу професора Мар’яна Панчишина, що знаходиться у Львові на вулиці Кармелюка, 3, і де зараз розташований музей історії медицина Галичини.
Вілла на вулиці Кармелюка, 3, у стилі українського модерну, зведена у 1923 році архітектором Казимиром Теодоровичем на замовлення професора Мар’яна Панчишина.
У архівних документах немає даних про ціну, яку витратив відомий лікар на спорудження двоповерхової будівлі. Відомо тільки, що застрахував будівлю від пожежі. У 1929 році страхування будівлі обходилося у 27 тисяч злотих, у 1937 році – майже 41 тисячу злотих.
Як розповідає завідувач Музею історії медицини Галичини Олександр Канчалаба, будівництво розпочаося зі скандалу. У 1922 році львів’янин пан Кіндрик самовільно захопив земельну ділянку, де зараз розташований будинок лікарського товариства. Львівська міська рада не дала йому дозволу на будівництво. Через деякий час Мар’ян Панчишин звернувся до мерії із заявою, щоб йому виділили ділянку для зведення приватного будинку. Мерія не мала претензій до проекту, будівництво дозволила. Роботи завершилися у липні 1925 року. Професор Панчишин мешкав у цьому будинку до своєї смерті – 1943 року.
Мар’ян Панчишин був прискіпливий до облаштування будинку. В будинку є хороше опалення, ліфт, окремий кабінет для лікарської практики. До професора Панчишина сходилися люди зі всієї Львівщини на лікування. Він безкоштовно допомагав людям. Деякі пацієнти одужували, щойно зайшовши до його кабінету, бо психологічно настроювалися на позитив від того, що потрапили на прийом». Серед його постійних пацієнтів було чимало відомих міщан, зокрема митрополит Андрей Шептицький.
З 1944 до 1960-х у будівлі проживав професор Тимофій Глухенький, ректор львівського медичного інституту. В 1960–1970-х тут знаходився відділ інституту прикладних наук математики АН УРСР і міський ЗАГС новонароджених дітей. З 1986 у віллі відкрито художньо-меморіальний музей Антона Манастирського, який підпорядковувався Львівському Національному музеєві. В 1990 директор національного музею Андрій Новаківський дав дозвіл на розміщення експозиції музею історії медицини Галичини на другому поверсі будинку. В 1992 за рішенням міської ради віллу передано в оренду Українському лікарському товариству у Львові для створення тут експозиції Музею історії медицини ім. М. Панчишина. В цьому ж році на фасаді будинку відкрита меморіальна дошка з нагоди створення тут музею (скульптор Емануїл Мисько).
Про віллу розповідає завідувач Музею історії медицини Галичини Олександр Канчалаба.