Вілла “короля пива” Віксля. Невідомий Львів

1146
Вілла "короля пива" Віксля. Невідомий Львів
Вілла "короля пива" Віксля. Невідомий Львів

Конкуренція у Львові на зламі XIX-XX століть, періоду небувалого економічно-фінансового зростання, річ сувора та невблаганна… В силу різних ринкових умов та фінансових спроможностей наприкінці позаминулогого сторіччя у Львові з тринадцяти залишилося чотири бровари… Однак не слід недооцінювати їхньої потужності: саме тут виготовлялося майже 16% всього пива, яке варилося в тогочасній Польщі!

Давня вілла Віксля на нин. вулиці Лукіяновича. Фото 2015 року
Давня вілла Віксля на нин. вулиці Лукіяновича. Фото 2015 року

На Байках (історична місцевість Львова, що охоплює велику територію від нин. вулиць Сахарова, поч. Гвардійської, Горбачевського, частину давньої Кастелівки до вулиці Київської), на зламі сторіч, діяв цілий комплекс, який складався з пивоварні, майданчика для розваг та невеликого ресторану…

Давня вілла Віксля. Фото 1904 року
Давня вілла Віксля. Фото 1904 року

Одна з багатьох львівських пивоварень, які приносили – і продовжують приносити – місту Лева славу центру пивоваріння Європи. Власником броварні був Макс Віксель. Невеликий, але продуктивний бровар Вікселя діяв приблизно на тому місці, де виріс перший трамвайний парк у Львові, поблизу перехрестя нинішніх вулиць Вітовського і Коперніка.

Вілла Віксля. Фото 2015 року
Вілла Віксля. Фото 2015 року

Справи йшли непогано – будується велетенська вілла, а заразом і склад львівського “короля пива” Віксля – зведені у еклектичному стилі в 1897року, знаходиться вони за нинішньою адресою вул.Лук’яновича 9/11. Зараз це відомча будівля – у старому маєтку розмістилась Військово-медична служба СБУ…

Продукція фірми Віксля з броварні у Буську. Поч. XX ст.
Продукція фірми Віксля з броварні у Буську. Поч. XX ст.

Коли у Львові у кінці ХІХ ст. утворювалась пивна монополія, Віксель відмовився входити в неї, закрив виробництво і розпочав торгівлю привозним пивом і вином, отримавши навіть статус “цісарсько-королівського постачальника напоїв”. Невдовзі, однак, Віксель визнав, що затія була марною, але замість податися до монополіста -Львівського Акціонерного Товариства Броварів, взагалі припинив власне пивоваріння і помалу змонополізував гуртово-роздрібні продажі імпортних пив у Львові, а також вин різних виробників під фірмою “Віксель і син”…

Фрагмент фасаду вілли Віксля. Фото 2015 року
Фрагмент фасаду вілли Віксля. Фото 2015 року

У період Другої Посполитої тут мешкали професор Політехніки хімік Станіслав Пілат (1881-1941), вбитий німцям на Вулецьких пагорбах і архітектор Леопольд Рейс.

Використані джерела:

Архітектура Львоваhttp://zik.ua/ , http://www.ji.lviv.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.