До числа маловідомих пам’яток львівської архітектури кінця XIX сторіччя належить вілла відомого архітектора Бруно (Броніслава) Бауера (1851-1939). Загубившись у мереживі міських вуличок, цінний взірець будівельного мистецтва позаминулого сторіччя, з елементами народної архітектури, зберігся до наших днів.
Впевнений, що мало хто з львів’ян, не кажучи про гостей міста, чув про невелику та затишну вулицю, що нині носить ім’я Івана Гушалевича (1823-1903) – священика, галицького поета й письменника, депутата крайового сейму та віденської Державної Ради, який дотримувався москвофільських поглядів.
Вона з’явилась на початку XX сторіччя, як відгалуження вулиці Юзефа Бема (нині-Ярослава Мудрого) й до 1993 року мала назву Провіантова, від розташованих поблизу австрійських харчових військових складів (частково вони існують донині між вулицями Шевченка та Олени Степанівни).
Наприкінці вулички, під №5, збереглася казкова на вигляд вілла архітектора Бруно (Броніслава) Бауера. Закінчивши архітектурний факультет Львівської політехніки, Бауер стає одним із засновників Політехнічного товариства у Львові, водночас, був членом товариства уповноважених архітекторів у 1881-1931 роках.
Будував Бауер переважно житлові будинки у Львові, був автором проектів ряду громадських споруд. Брав участь у конкурсі на зведення будинку Художньо-промислової школи у Львові. Найвідоміші споруди, зведені за його проектами – будинок Лісівничої школи на теперішній вулиці Кобилянської, 1, проект будинків робітничої колонії залізничників на нинішній вулиці Смаль-Стоцького, мішана школа імені Шимона Конарського на нинішній вулиці Бандери, 91 (нині середня школа № 55), низка перебудов палацу на вулиці Пекарській, 11 для потреб фабрики бляшаних виробів Генрика Богдановича та багатьох інших.
Віллу під №5 Бауер збудував за власним проектом у 1891-1892 роках у модному в той період стилі мальовничого історизму (піттореск) з використанням різнокольорової дахівки і цегли, майоліки, вітражів… Чільний фасад будинку акцентований вежею зі стрімким пірамідальним дахом, на бічній фаціяті збереглася дерев’яна різьблена веранда.
Водночас, неподалік власного житла, на місці нинішнього чотириповерхового житлового будинку, зведеного у 1960-х роках, до 1939 року, була розташована панчішно-трикотажна фабрика, що належала родині Бауера й виробництво та продаж шипучих напоїв “Турул”…
Від приходу радянської влади на наші землі у мальовничій віллі розташовано дитячий дошкільний заклад.
Євгеній ІПАТОВ
Використані джерела:
http://www.touristinfo.lviv.ua/ , http://www.pslava.info/ , http://pohlyad.com/ , https://uk.wikipedia.org/