Вілла Бруно Бауера. Невідомий Львів

4058
Вілла Бруно Бауера. Невідомий Львів
Вілла Бруно Бауера. Невідомий Львів

До числа маловідомих пам’яток львівської архітектури кінця XIX сторіччя належить вілла відомого архітектора Бруно (Броніслава) Бауера (1851-1939). Загубившись у мереживі міських вуличок, цінний взірець будівельного мистецтва позаминулого сторіччя, з елементами народної архітектури, зберігся до наших днів.

Впевнений, що мало хто з львів’ян, не кажучи про гостей міста, чув про невелику та затишну вулицю, що нині носить ім’я Івана Гушалевича (1823-1903) – священика, галицького поета й письменника, депутата крайового сейму та віденської Державної Ради, який дотримувався москвофільських поглядів.

Іван Гушалевич (1823-1903)
Іван Гушалевич (1823-1903)

Вона з’явилась на початку XX сторіччя, як відгалуження вулиці Юзефа Бема (нині-Ярослава Мудрого) й до 1993 року мала назву Провіантова, від розташованих поблизу австрійських харчових військових складів (частково вони існують донині між вулицями Шевченка та Олени Степанівни).

Вілла львівського архітектора Бруно Бауера на вулиці Гушалевича. Фото 2015 року
Вілла львівського архітектора Бруно Бауера на вулиці Гушалевича. Фото 2015 року

Наприкінці вулички, під №5, збереглася казкова на вигляд вілла архітектора Бруно (Броніслава) Бауера. Закінчивши архітектурний факультет Львівської політехніки, Бауер стає одним із засновників Політехнічного товариства у Львові, водночас, був членом товариства уповноважених архітекторів у 1881-1931 роках.

Будував Бауер переважно житлові будинки у Львові, був автором проектів ряду громадських споруд. Брав участь у конкурсі на зведення будинку Художньо-промислової школи у Львові. Найвідоміші споруди, зведені за його проектами – будинок Лісівничої школи на теперішній вулиці Кобилянської, 1, проект будинків робітничої колонії залізничників на нинішній вулиці Смаль-Стоцького, мішана школа імені Шимона Конарського на нинішній вулиці Бандери, 91 (нині середня школа № 55), низка перебудов палацу на вулиці Пекарській, 11 для потреб фабрики бляшаних виробів Генрика Богдановича та багатьох інших.

Бруно Бауер (1851-1939)
Бруно Бауер (1851-1939)

Віллу під №5 Бауер збудував за власним проектом у 1891-1892 роках у модному в той період стилі мальовничого історизму (піттореск) з використанням різнокольорової дахівки і цегли, майоліки, вітражів… Чільний фасад будинку акцентований вежею зі стрімким пірамідальним дахом, на бічній фаціяті збереглася дерев’яна різьблена веранда.

Різьблена веранда вілли Бруно Бауера на вулиці Гушалевича. Фото 2015 року
Різьблена веранда вілли Бруно Бауера на вулиці Гушалевича. Фото 2015 року

Водночас, неподалік власного житла, на місці нинішнього чотириповерхового житлового будинку, зведеного у 1960-х роках, до 1939 року, була розташована панчішно-трикотажна фабрика, що належала родині Бауера й виробництво та продаж шипучих напоїв “Турул”…

Від приходу радянської влади на наші землі у мальовничій віллі розташовано дитячий дошкільний заклад.

Євгеній ІПАТОВ

Використані джерела:

http://www.touristinfo.lviv.ua/ , http://www.pslava.info/ , http://pohlyad.com/ , https://uk.wikipedia.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.