Відзнака Дивізії Галичина

6682

Досліджуючи Львів та його історію, часом дуже хочеться подати читачу факт у його первісному вигляді, без трактувань та перекручувань. Власне сьогодні один з таких випадків. Пропануємо вашій увазі статтю, котра була надрукована  в газеті “Львівські вісті” 5 травня 1943 року.  Сама стаття, подача інформації, стиль та манера написання повністю збережені.

Львів, 4 травня

“За дорученням влади новозаснована Дивізія Галичина дістала як відзнаку лева з трьома коронами. Звідки походить цей знак?

Уперше зустрічаємо лева у гербі Галицько-волинської держави на грамотах останніх її князів Андрія і Лева ІІ. з 1316-1350 рр. та Юрія ІІ. з 1325-1339 рр. При грамотах прикріплені великі печаті, у промірі до 10 цм., а на них зображені: з одного боку постать князя, з другого герб. Лев зображений тут у повній постаті, з піднесеним хвостом, без корони і без усяких прикрас. В який спосіб лев став знаком Галицько-волинської держави, не знаємо нічого певного. Король Данило уживав за герб орла, мабуть за прикладом Візантії; літописець оповідає, що на кам’яній вежі під Холмом був орел, вирізьблений з каменя. Можемо здогадуватися, що лева за знак вибрав собі син Данила, князь Лев, щоб у гербі закріпити своє ім’я. Зрештою лев, цар звірів, був символом сили, відваги, могутности.

Відзнака вояків СС Стрілецької Дивізії
Відзнака вояків СС Стрілецької Дивізії

Лев, як герб, зберіг своє значення також після занепаду Галицько-волинської держави. Володарі, до рук яких перейшла Галичина, не відважилися нарушити старого знаку і зберегли йогов цілості. Так польський король Казимир, що титулував себе королем Руси, примістив лева на монетах, які вибивав у Львові. Князь Володислав Опольський, що був угорським намісником Галичини (1372-1378), до своєї печаті прийняв також галицького лева. Таксамо лев виступає на львівських монетах Ягайла.

Відзнака для вояків Дивізії на рукав (жовтий лев на синьому тлі)
Відзнака для вояків Дивізії на рукав (жовтий лев на синьому тлі)

Коли Галичина в ХV ст. дістала назву Руського воєвідства, її гербом залишився дальше золотий (жовтий) лев на синьому полі. Прапорів з таким знаком уживали, мабуть, також галицькі охотничі полки підчас повстання Богдана Хмельницького; львівський міщанин, який бачив власними очима українську армію підчас облоги Львова 1655 р., пише, що на козацьких прапорах були герби майже усіх воєвідств і земель — крім білого орла.

Як герб Галичини лев утримався до 1772 р., коли Галичина перейшла під владу Австрії.

Нове значення добув лев у 1848 р., підчас “весни народів”, коли галицькі українці почали творити нову національно-політичну організацію. Тоді лева прийнято як український національний герб. Він дістав дещо змінену постать: спирався лапами об скелю, а на голові мав корону, символ державности. Прапорів з левом уживали також українські національні ґвардії, перші військові формації, зорганізовані по містах, а такий сам прапор мав дістати баталіон українських гірських стрільців.

Відзнака для вояків Дивізії на рукав (срібний лев на чорному тлі)
Відзнака для вояків Дивізії на рукав (срібний лев на чорному тлі)

Від того часу, аж до світової війни, лев залишився українським національним гербом у Галичині. Треба пригадати, що в тих часах не було ще одного національного гербу, признаного на всіх українських землях. Для Наддніпрянщини пробували ввести як гербовий знак св. Михайла, але він не добув собі популярности; тризуб став державним гербом щойно в березні 1918 р. Тому лев затримав у Галичині значення національної відзнаки. Коли в 1914 почав творитися легіон  Українських Січових Стрільців, він прийняв як відзнаку галицького лева. Так само в 1918 р. Західно-українська Народна Республіка встановила як державний герб жовтого лева на синьому полі; такого самого знаку вживала Українська Галицька Армія — аж до пам’ятного дня 22-го січня 1919 р.

Відзнака — тризуб на шапку для вояків Дивізії, введена генералом П.Шандруком у 1945 р.
Відзнака — тризуб на шапку для вояків Дивізії, введена генералом П.Шандруком у 1945 р.

Так лев, як один з українських гербів, має за собою довгу і заслужену історію шістьох століть.
Як герб Дивізії Галичина лев дістав доповнення: три корони: дві понад левом, одна під ним. Ці три корони виступали в австрійському гербі Галичини, який утворила цісарева Марія Тереса, – разом з галкою, гербом Галича. Походження цього знаку дотепер не вияснене: імовірно галка разом з трьома коронами означало королівство Галичини і Володимирії, як Галичину звали офіційно. Надаючи Дивізії таку відзнаку, влада нав’язує і до цієї традиції.

Х.Х.”

Газета. Львівські вісті. Щоденник для дистрикту Галичини. Рік ІІІ, ч. 98 (518). Львів, середа, 5 травня 1943 р.
Вольф-Дітріх Гайке. Українська Дивізія “Галичина”. Історія формування і бойових дій у 1943-1945 роках / за заг.ред. В.Кубійовича. – Тернопіль: Мандрівець, 2012

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.