Відкопали архів УПА зі списками репресованих радянською владою українців

1394

Бідон з документами 1949-1952 років, де були списки репресованих українців, знайшли у Янівських лісах біля Львова. Повідомляє gazeta.ua

Папери пролежали в землі 66 років.

Знахідка містить підпільні інформаційні видання, документи Служби безпеки ОУН та документи організаційної мережі.

“У молочний алюмінєвий бідон невідомий архівіст-підпільник ретельно підібрав та склав документи, запаковані частково в кілька полотняних мішечків, а решта – в газету. За газетами історики встановили, що документи заархівували в першій половині 1951 року. На пакунках олівцем і чорнилом позначена адреса підпільної пошти. Саме розшифровка цих цифрових позначок дасть можливість встановити, від кого та кому лініями зв’язку передавали документи”, – розповідає Руслан Забілий, директор Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького”.

Журнали ОУН, які знайшли у сховку
Журнали ОУН, які знайшли у сховку

Найбільше тут звітів із різних районів Івано-Франківської, Чернівецької, Львівської, Рівненської та Волинської областей про ситуацію в регіонах, інформаційну роботу, втрати підпілля, детальна й узагальнена інформація про життя селян, створення колгоспної системи, репресивні заходи радянської влади.

Також є багато підпільних видань, зокрема журнал “Чорний Ліс”, твори повстанського поета Марка Боєслава, журнали для дітей, юнацтва, офіціозів ОУН – “Революціонер-пропагандист”, “За волю нації”, “На чатах”, “Діти України”.

Документи ОУН, які знайшли у сховку
Документи ОУН, які знайшли у сховку

Окремими виданнями представлена публіцистика Осипа Дяківа – “Горнового”, Петра Федуна – “Полтави”, звернення та заклики до населення які багатотисячними тиражами розповсюджували підпільники.

Також є кілька документів підпільної Служби безпеки, як от інструкції про проведення слідчої роботи, організацію діловодства та кілька десятків протоколів про обставини загибелі повстанців.

Бідон, в якому зберігалися документи ОУН
Бідон, в якому зберігалися документи ОУН

Реставратори архіву кажуть, що документи в хорошому стані, проте нескладної реставрації все ж потребують. Пізніше з ними детально ознайомляться історики, оцифрують та оприлюднять в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua.

Зараз їх передали в архів Центру досліджень визвольного руху.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.