Відділ 336 УНС – Українське товариство «Сокіл» у Клівленді (США): визнання

698
Відділ 336 УНС – Українське товариство «Сокіл» у Клівленді (США): визнання

У 1962 році відбулися урочисті заходи з нагоди святкування 50-літнього ювілею товариство «Сокіл» (слід відмітити, що 13 листопада 1938 року товариство «Сокіл» відзначало 25 років діяльності (Свобода. – 1938. – №261. – С. 3). 27 жовтня в Українському Народному Домі пройшли окружні наради представників 15 відділів з округи Клівленд, Лейквуд та Акрон (Огайо).

Оголошення у часописі «Свобода» про відзначення ювілею відділу 336 УНС товариства «Сокіл».
Оголошення у часописі «Свобода» про відзначення ювілею відділу 336 УНС товариства «Сокіл».

Збори відкрив голова Окружного Комітету головний радний Дмитро Шмагала. Секретарем була головна радна Осипа Олінкевич. В нарадах взяв участь головний касир Українського Народного Союзу Роман Слободян. Він у своїй доповіді звернув увагу на розбудову УНС та на успішні проекти щодо забезпечення його членів. Також наголосив на значенні розбудови Союзівки для молоді. Надалі відбулась ширша дискусія під час якої висловлено ряд думок зокрема й щодо залучення нових членів (до кінця року не менше 100 осіб).

Згадка про святкування 25 річного ювілею товариства «Сокіл».
Згадка про святкування 25 річного ювілею товариства «Сокіл».

Наступного дня у неділю 28 жовтня в церкві Св. Ап. Петра і Павла (вул. Коледж) відправлено заупокійну Службу Божу з Панахидою за померлих членів відділу. Потім о 1-й годині по полудні в приміщенні при Рідж Род Парма, Огайо відбувся бенкет за участю всіх членів та окружних відділів УНС й представників Робітничого Союзу. На прохання Предсідника Гр. Степаника о. Стефан Ганкевич з української православної церкви відмовив молитву. Згодом Стефан Шийка (член товариства) відіграв на гармонії кілька пісень.

Український Культурний Город у Клівленді.
Український Культурний Город у Клівленді.

Вітальну промову виголосив Роман Слободян. Він сказав, що долю і недолю пам’ятає з власних переживань і знає, як УНС зростає в членах і в маєтку. Також він закликав підтримувати ці традиції праці і жертовності членів УНС, бо це збільшить вклад американських українців у визволення України. На закінчення пан Слободян вручив почесні грамоти УНС співзасновнику й довголітньому предсідникові Гр. Степаникові та найстаршому за віком членові 80-літньому Евстахієві Стахову, як довголітньому секретареві відділу Гр. Кисілеві (на зборах звітував про діяльність товариства).

Іван Франко – видатні українці у Культурному Городі
Іван Франко – видатні українці у Культурному Городі

Надзвичайно цікава діяльність товариства за 50 років потребує детального аналізу, дослідження та переосмислення. Однак окремі факти вражають й є потреба їх назвати. Зокрема у 1915 році товариство «Сокіл» долучилось до організації Українського Банку, який донині обслуговує українську громаду в Клівленді та околиці Парма Огайо (інформація станом на 1962 рік). Товариство дуже багато брало участь у різних народних та церковних заходах, а також у розбудові Українського Культурного Городу в Клівленді. Жертвувало на народні цілі в Америці, платило даток до Українського Конгресового Комітету. Надало пожертву на пам’ятник Тараса Шевченка у Вашингтоні, на Семінар у Стемфорді і на пам’ятник для Лесі Українки тощо.

Тарас Шевченко  – видатні українці у Культурному Городі.
Тарас Шевченко – видатні українці у Культурному Городі.

Упродовж років товариство жертвувало на народні цілі – 1 460 $. Після Першої світової війни воно допомагало двом українським студентам в Європі, надало на Рідну Школу, на читальні Просвіти, на Дім інвалідів, Сокільський Город та Земельний банк у Львові – 1 300 $. Окрім цього, товариство «Сокіл» виплатило своїм членам в часі недуги допомогу в сумі – 11 000 $.

Леся Українка – видатні українці у Культурному Городі.
Леся Українка – видатні українці у Культурному Городі.

Станом на 1962 рік товариство нараховувало 447 членів (дорослих 262, дітей 185). З ювілейного альманаху 1894 – 1969 роки УНС дізнаємося про те, що число членів на кінець вересня 1968 року становило – 473 особи. Цьогорічний уряд мав такий склад: Шмагло Василь – предсідник, Кісіль Григорій – секретар, Калинчук Прокоп – заступник секретаря. Савчак Михайло – голова контрольного комітету.

Олексій ЛЯХ-ПОРОДЬКО
кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент

Використані джерела:

  1. 1. Архівні фонди Українського Музею-Архіву у Клівленді.
  2. Часопис «Свобода» 1930 – 1960 роки.
  3. http://www.chasipodii.net/article/540/.
  4. http://www.unwla.org/PDF/2011/Uk%20Park%20Cleveland%20OH.pdf.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.