Від мила до чорнила або хіміко-фармацевтична фабрика “Тлен” у Львові

2070
Хіміко - фармацевтична фабрика " Тлен " у Львові : від мила до чорнила ...

Фармацевтична промисловість в Галичині почала народжуватись у надрах аптечних лабораторій в сер. XIX ст. Це пов’язано, насамперед, з тим, що із початком XIX ст. розроблено нові технології виготовлення,  та винайдено багато лікарських засобів власне у аптеках …

З кінця позаминулого сторіччя галицькі аптеки перетворились на приватні торгові підприємства. Їх продукція могла конкурувати з товарами іноземних фармацевтичних фірм, що шукали в Галичині, провінції Австро-Угорської монархії, ринки збуту. Галицькі власники аптек намагались заповнити ринок своєю продукцією, нарощували об’єми виробництва, урізноманітнювали асортимент …

Хіміко - фармацевтична фабрика "Тлен", фото 1902 року
Хіміко – фармацевтична фабрика “Тлен”, фото 1902 року

Одне з перших підприємств у Східній Європі, орієнтованих на масове виробництво фармацевтичної продукції, народилось у Львові 116 років тому. Хіміко-фармацевтична фабрика “Тлен”була заснована 1899 року і знаходилась на Замарстинові, за адресою Огородницька, 7 (нині – вулиця Городнича).

Вул. Городнича, 7, на цій закинутій території колись знаходилась фабрика "Тлен". Фото наших днів
Вул. Городнича, 7, на цій закинутій території колись знаходилась фабрика “Тлен”. Фото наших днів

Підприємство належало товариству з обмеженою відповідальністю, головою ради правління був доктор медичних наук, ректор Львівського університету Генрих Кадий (1851 – 1912), технічним керівником фабрики – магістр Броніслав Косковський, директором до 1914 року – інженер Сохачевський.

Генрих Кадий ( 1851 - 1912 рр. )
Генрих Кадий (1851 – 1912)

У 1906 році на підприємстві працювало 70 працівників, 2 дипломованих хіміки та 2 механіки. Тут було “передове обладнання та мотор у 12 кінських сил”. Фабрика “Тлен” виготовляла : мурашину та азотну кислоту, перекис водню, очищену сірку, нітрат срібла, нітрат та саліцилат вісмута, салол, тіокол, тіофором, дерматол, аїрол, гірчичники, вуглецеві солі для ванн, лікувальні мила та матеріали для перев’язок – вату, марлю, бинти.

Записник-рекламний проспект презентований учасницям з'їзду польського жіноцтва у Кракові ( 1912 р. ) фабрикою "Тлен"
Записник-рекламний проспект презентований учасницям з’їзду польського жіноцтва у Кракові ( 1912 р. ) фабрикою “Тлен”

З часом до керівництва фабрикою “Тлен” долучились спеціалісти інших галузей, близьких до хімії та фармацевтики … Це помітно відбилось на асортименті продукції, поруч з хіміко-фармацевтичними товарами тут починають виготовлення різноманітних барвників, чорнила, отрути для мишей … Значно зріс асортимент косметичних товарів. Фабрика виготовляла 300 сортів лікувального та рідкого туалетного мила, різноманітних туалетних вод, парфумів …

Реклама фабрики "Тлен" на вітрині у Станіславові ( нині Івано-Франківськ ), поштівка, поч. XX ст.
Реклама фабрики “Тлен” на вітрині у Станіславові ( нині Івано-Франківськ ), поштівка, поч. XX ст.

Значному фінансовому успіху львівської фабрики “Тлен” від поч. XX ст. слід завдячувати добрій рекламній стратегії, орієнтації не лише на ринок Галичини, але й на експорт, широкому асортименту …

Відомо, що підприємство успішно розвивалось до кінця Першої Світової війни, у повоєнні роки переживало кризу, але продовжувало працювати… За повоєнною прийшла загальносвітова криза, що спричинила відтік капіталів по всій Польщі, і зробила фабрику “Тлен” збитковою вже на початку 1930 – х рр.

Використані джерела :

http://report.if.ua/ , http://www.provisor.com.ua/

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.