Вчора, 11 лютого 2020 року, у Кінопалаці Львів (вул. Театральна, 22) відбувся ексклюзивний показ нової документальної стрічки Максима Руденка «Портрет на тлі гір» та зустріч зі знімальною групою.
Знаковим є те, що показ документальної стрічки викликав таке зацікавлення серед львів’ян і зібрав повний аншлаг в синій залі Кінопалацу. Серед глядачів можна було побачити мистецтвознавців, музейників, художників, фотографів, львовознавців та інших представників мистецької еліти міста.
Очікувано не було представників ні місткої ні обласної влади. Для них фільм про невідому бабусю з Карпат не став приводом попіаритися. Зате всі присутні отримали масу задоволення і піднесено зустріли новину про те, що фільм через тиждень вийде у прокат Кінопалацу Львів.
У глибині Карпат фотографка Параска Плитка-Горицвіт протягом багатьох років фотографувала людей і місце, де жила. Уже по смерті під її ліжком було знайдено скриньку з тисячами негативів. З цієї знахідки виник «Портрет на тлі гір» – містична мандрівка в пошуках зв’язку сьогодення і минулого, відображеного на випадково знайдених фотонегативах. Це перший в Україні трансмедійний продукт, який складається з фільму, виставки «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» у Мистецькому Арсеналі (Київ) та фотоальбому (готується до друку).
“Чотири роки тому мене занесло до села Криворівня, де колись Сергій Параджанов і Юрій Іллєнко знімали «Тіні забутих предків». Тут я випадково потрапив до хати Параски Плитки-Горицвіт, місцевої художниці, поетки, фотографки. Саме її світлини зацікавили мене. Пізніше я знайшов коробку з фотонегативами робіт цієї жінки. То була суміш піску, глини та сотні плівок. Негативи роками лежали в коробці, й піддавалися впливові часу й цвілі. Після реставрації та оцифрування знайдених матеріалів з небуття з’явилися постаті людей минулої епохи, а також цілий пласт історії гуцульського села, детально зафіксований на фотокамеру. Параска Плитка-Горицвіт була неофіційним сільським фотографом майже 30 років. Самостійно освоївши весь фотопроцес, Параска ретельно фіксувала довколишню реальність: карпатські краєвиди, гуцульський побут, церковні та народні ритуали, портретувала місцевих та гостей села. Фотографії Параски Плитки-Горицвіт – це сповнені дихання життя, а часом екзистенційні сюжети, схоплені філософським поглядом авторки”, – розповів режисер та оператор Максим Руденко.
Творча команда:
Продюсер(ка): Андрій Границя
Оператор(ка): Максим Руденко
Режисер(ка) монтажу: Петро Цимбал
Звукорежисер(ка): Олег Головьошкін; Святослав Луньов – композитор
Параска Плитка-Горицвіт (1927-1998) – гуцульська художниця, письменниця, народна філософиня, етнографка, фотографка. 1945 року за участь у національно-визвольному русі була арештована і 9 років провела в таборах. Після амністії у 1954 оселилася у Криворівні, де жила усамітнено і вела аскетичний спосіб життя.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ