В Самборі місцева влада хоче знищити музей Леся Курбаса

892
Будинок у якому народився Лесь Курбас
Будинок у якому народився Лесь Курбас

Громадські активісти Самбора б’ють на сполох. Міський голова Юрій Гамар вирішив перенести Мистецький музей Леся Курбаса в кімнату шахового клубу у Народному домі. Місцеві мешканці та директорка музею виступили проти такого рішення, адже музей знаходить саме в тому будинку, де 25 лютого 1887 року народився видатний український режисер, актор та драматург Лесь Курбас.

Директорка музею Любов Тепла розповіла LMN, що таке рішення міський голова озвучив 25 лютого, у день народження Леся Курбаса під час покладання квітів до його пам’ятника  у Самборі. За її словами, Юрій Гамар пояснив рішення про перенесення музею, тим, що на цьому місці трапляється багато аварій. Однак містом ширяться чутки, що на місці музею хочуть зробити ресторан.

«Він сказав, що тут багато аварій, бо тут кутове місце. Тобто, тільки музей Курбаса перешкоджає людям доходити сюди, бо аварійна ситуація, а два садочки і школа декоративно-ужиткового мистецтва, яка працює в другій половині дня, де такі самі діти ходять на малювання, це не перешкоджає, тільки музей», – обурюється директорка музею.

Лесь Курбас — український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Народний артист УРСР.
Лесь Курбас — український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Народний артист УРСР.

Жінка неодноразово зверталась до різних інстанцій, аби вирішити це питання. Адже ще кілька років тому львівська комісія визнала, що саме у цьому будинку народився Лесь Курбас, відтак, його музей має бути в цьому будинку, а не в іншому місці. Більше того, це місце користується попитом, сюди часто приходять школярі та внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованих територій, зокрема із Харківщини. Адже саме у Харкові у 1920-х роках Лесь Курбас створив театр «Березіль».

Водночас, музей, у якому є три кімнати та понад 7 000 експонатів хочуть перенести в однокімнатне приміщення шахового клубу в Народному домі.

Любов Тепла каже, що є ще одна причина перенесення музею – це сусіди, які за словами директорки, заважають роботі, закривають двері та не впускають нікого. Вирішити цю проблему неможливо, адже у них спільний коридор.

Будинок у якому народився Лесь Курбас
Будинок у якому народився Лесь Курбас

Ці слова підтверджує голова товариства «Бойківщина» Любов Саварин. Вона розповіла, що сусіди неодноразово робили збитки, зривали український прапор, навіть поліції приїжджала.

«Причина – сусід, який по сусідству має квартиру з музеєм в тому самому будинку, він є м*скалем. Він відгородив свою половину території власне цього музею незаконно. Міська влада замість того, аби цю ситуацію вирішити і якось захистити людей, навпаки бере і хоче зробити такі речі»,  – розповідає Любов Саварин.

Крім того, за її словами, ділянка музею ніколи не була аварійною, аби переносити його. Більше того, Любов Саварин зазначає, що її можна облагородити та робити там заходи під відкритим небом. Крім того, вона наголошує, що музей має бути саме в цьому місце, де власне народився Лесь Курбас, адже невелика кімната у Народному домі не має ніякого стосунку до цієї видатної постаті.

Мистецький музей Леся Курбаса
Мистецький музей Леся Курбаса

Директорка музею Любов Тепла каже, що неодноразово зверталась у різні інстанції, аби вирішити це питання. Останнього разу відповідне звернення зробили керівники громадсько-політичних організацій. Відповідь надійшла лише від Львівської обласної ради. Зокрема, має відбутись виїзне засідання депутатської комісії облради, але коли саме наразі невідомо.

Тим часом керівниця відділу культури виконавчого комітету Самбірської міської ради Оксана Фарович у коментарі LMN заявила, що музей переносити не будуть, мовляв, немає ще ніякого рішення про це. Проте, місцеві мешканці чули на власні вуха як міській голова Юрій Гамар сказав про це 25 лютого, тож не тримають ситуацію на постійному контролі.

Мистецький музей Леся Курбаса
Мистецький музей Леся Курбаса

Довідково: саме на вулиці Леся Курбаса ½ у 1885 році народився видатний український діяч. Колишній житель цієї квартири – Віктор Сорокін передав свою трикімнатну квартиру під музей. В той період це був заїжджий двір, а саме – готель. Трохи згодом у радянський період тут розміщувалась радянська контррозвідка.

За інформацією старожилів там могла бути парафіяльна школа церкви Святого Филипа. Львівська комісія визначила, що саме тут народився Лесь Курбас відтак, це приміщення передали під музей у 1991 році. А вже у 1993 році музей відкрили. У 2000 році його реорганізували та перевели на баланс Самбірської міської ради, відтак, звітам мали відселити іншу половину будинку, де мешкали люди. А уже у 2010 році змінили його назву з художньо-меморіальний на мистецький.

Наразі у музеї представлено 7 тисяч експонатів: художньо-меморіальний побут, подаровані речі та основна експозиція про Леся Курбаса.

Ірина  МАРЧУК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.