В Польщі відбулась експедиція з метою пошуку пам’яток культурної спадщини українців

2183
Село Вислік Долішній, гміна Команьча, церква св. Онуфрія

Цьогоріч у червні відбулася друга пошукова експедиція “Стежками предків”, основна мета якої — фіксація культурної спадщини українців, які до середини ХХ століття проживали на теренах сучасної південно-східної Польщі.

Село Сянічок, гміна Сянік, могила хорунжого УГА

14-20 червня львів’яни, учасники експедиції, відвідали Сяніцький повіт, де за 7 днів зробили фото та відеофіксацію близько 100 існуючих та неіснуючих сіл для того, щоб згодом сформувати популярний путівник для туристів та краєзнавців.

Історія, що залишила по собі багато смутку, також залишила багато пам’яток архітектури та мистецтва, які молоді дослідники з громадської організації “Вирій” планують популяризувати в Україні. Результатом експедиції буде видання друкованого та онлайн путівника теренами Сяніцького повіту та апробація культурно-пізнавального маршруту для гідів та екскурсоводів з Львівщини.

Учасники експедиції у Сяніцький повіт

— Експедиція по Сяніцькому повіті далася нелегко, оскільки пандемія наклала обмеження на пересування за кордон. Та завдяки допомозі відділу транскордонного співробітництва Львівської обласної державної адміністрації та генерального консульства України в Любліні, нам вдалося виїхати і провести заплановану роботу. Це було 7 насичених днів, під час яких ми відвідали близько 100 населених пунктів – існуючих та неіснуючих. Власне, з останніми було найскладніше, оскільки відшукати ознаки сіл яких вже немає 70 років є непросто. В цьому нам допомагали місцеві жителі, як українці, так і поляки. Також ми користувалися з міжвоєнних карт, які допомагали нам локалізувати те чи інше місце. За час експедиції ми провели фото, відео фіксацію та відзняли матеріал для розробки віртуального 3D туру по українській культурній спадщині що збереглась в Сяніцькому повіті, — координатор проекту Роман Стрехалюк.

Експедиція у Сяніцький повіт

 За матеріалами пошукової експедиції буде видано друковане видання путівника Сяніцьким повітом та електронну версію. Він буде містити у собі коротку інформацію про міста та села і об’єкти, які варто відвідати. Особливу увагу упорядники приділили неіснуючим селам, в яких залишилися поодинокі хрести, нечисленні надгробки на цвинтарях чи місця, де колись були церкви.

Село Щавне, ґміна Команьча, церква Успіння Пресвятої Богородиці

Цей путівник другий із серії україномовних друкованих та електронних видань про українську культурну спадщину земель Закерзоння. Спадщина українців Східної Лемківщини збереглася великою мірою, але вона не існує в уявленні пересічного українця через відсутність достатньої та доступної інформації українською мовою. Інформація польською мовою часто породжує хибні уявлення про історичне минуле цих теренів, знання затираються у свідомості як мешканців України, так і Польщі. Проєкт подає інформацію в популярній формі, має практичне застосування — партнери зможуть використати матеріали і путівник для планування майбутніх екскурсій культурною спадщиною Закерзоння.

Село Смільник, ґміна Команьча, церква перенесення мощей св. Миколая

Проєкт передбачає створення віртуального 3D туру Google для відібраних об’єктів культурної спадщини. Планується оцифрувати 20 об’єктів, створити панорами з неба для відчуття ефекту повної присутності. Цей інструмент для діджиталізації доступний, але досі не використаний для промоції культурної спадщини Сянніччини. Враховуючи мальовничі ландшафти, присутність дерев’яних сакральних об’єктів, природних заказників, віртуальні 3D тури мають зацікавити ширше коло туристів відвідати маловідомі для українців терени Лемківщини.

МГО “Вирій” понад 10 років працює у сфері збереження та популяризації української культурної спадщини на теренах Закерзоння. За цей час члени МГО зібрали базу даних історичних та краєзнавчих матеріалів щодо культурної спадщини тих теренів.

Село Зубенсько, ґміна Команьча, не існуюче село, місце де була церква

“Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду”

Український культурний фонд ‒ державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

Фото за матеріалами експедиції “Стежками предків”- Тарас Гакавчин

Facebook орагнізації “Вирій”.

Наталя ПАВЛИШИН

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.