В передчутті 145-х роковин Соломії Крушельницької

984
В передчутті 145-х роковин Соломії Крушельницької

Вчора, 26 червня 2017 року,  у Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові відбувся Концерт студентів та випускників класу народного артиста України професора Богдана Базиликута факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка, присвячений 145-річчю від дня народження славетної української співачки.

Як зазначив у своєму вступному слові заслужений діяч мистецтв України професор Олександр Козаренко, “концерт відбувається в одному з найкращих музичних салонів Львова, патронесою якого є славетна Соломія Крушельницька”.

Заслужений діяч мистецтв України професор Олександр Козаренко
Заслужений діяч мистецтв України професор Олександр Козаренко

У 1940-50-ті рр. професор Крушельницька в цьому приміщенні проводила уроки зі своїми студентами, а сьогодні вона дивиться на присутніх з портрета, і цей її погляд дуже виразно відчувають молоді виконавці, які зізнаються, що виступати у Домі Соломії є відповідально і дуже не просто.

Програма концерту була укладена так, щоб представити оперні і камерно-вокальні твори композиторів різних епох, національностей і стилів, від XVIII до ХХ ст., познайомити з кращими зразками української музики.

 

Концертмейстер Григорій Скалозубов та магістр мистецтв Юрій Столяр
Концертмейстер Григорій Скалозубов та магістр мистецтв Юрій Столяр

Незмінним концертмейстером впродовж вечора був Григорій Скалозубов, який зумів стати справжнім мистецьким супутником кожному вокалісту, відчуваючи індивідуальні особливості й темперамент солістів.

Магістр мистецтв Юрій Столяр
Магістр мистецтв Юрій Столяр

Розпочав програму один з найвидатніших солоспівів Миколи Лисенка на слова Т. Шевченка “Гетьмани, гетьмани”, що прозвучав у виконанні Юрія Столяра – магістра мистецтв, артиста хору Львівського національного академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької. Колись цей солоспів з величезним успіхом виконував героїчний тенор Модест Менцинський, а в радянські часи твір був заборонений і навіть не увійшов до 20-томного видання композицій Миколи Лисенка. В інтерпретації Юрія Столяра солоспів “Гетьмани” прозвучав надзвичайно емоційно і переконливо. Наступний солоспів на слова Т. Шевченка “Давно те минуло” з музикою А. Кос-Анатольського не справив яскравого враження.

Концертмейстер Григорій Скалозубов та студентка IV курсу факультету культури і мистецтв Юлія Єлькіна
Концертмейстер Григорій Скалозубов та студентка IV курсу факультету культури і мистецтв Юлія Єлькіна

Студентка IV курсу факультету культури і мистецтв Юлія Єлькіна виконала арію Даліли з опери К. Сен-Санса “Самсон і Даліла”, а також – пісню Стехи з опери К. Данькевича “Назар Стодоля”. Створення образу веселої молодички викликало захоплення публіки і щирі оплески.

Йосип Орихівський
Йосип Орихівський

Співати на відстані одного-двох метрів від публіки є досить не комфортно навіть для досвідчених вокалістів. То ж не дивно, що студент Йосип Орихівський почувався не дуже впевнено, виконуючи молитву Андрія з опери С. Гулака-Артемовського “Запорожець за Дунаєм”, але на другому творі – українська народна пісня в обробці Зеновія Антонішака “Вже місяць сходить”, – опанував хвилювання.

Оксана Шульба
Оксана Шульба

Оксана Шульба, випускниця кафедри акторської майстерності, лауреат міжнародного конкурсу”Мистецтво ХХІ ст.”, виконала арію Аретеї з опери Д. Бортнянського “Алкід” та відому пісню “Зоре моя вечірняя” на Шевченковий текст в опрацюванні Платона Майбороди, що була прихильно сприйнята публікою.

Миколи Миговича
Миколи Миговича

У виконанні Миколи Миговича, студента ІІ курсу факультету культури і мистецтв, надзвичайно переконливо прозвучала арія Кривоноса з опери К. Данькевича “Богдан Хмельницький”. Відчувалося, що співак глибоко пережив цю музику і передав свої емоції публіці. Натомість всесвітньовідома неаполітанська пісня Родольфо Фальво “Dicitencello vuie” (“Скажіть ви їй”) прозвучала надто важко і громіздко.

Наталія Стехів-Винницька
Наталія Стехів-Винницька

Виступ Наталії Стехів-Винницької, магістра мистецтв, ініціаторки сьогоднішнього заходу, був повністю присвячений Соломії Крушельницькій. Пані Наталя виконала солоспів В. Матюка на слова М. Шашкевича “Цвітка дрібная” з репертуару співачки, солоспів М. Лисенка на слова Дніпрової Чайки “Хіба тільки рожам цвісти”, подарунок для Соломії Крушельницької від автора (1899 р.).

Також пізніше Наталія Стехів-Винницька заспівала знамениту арію (монолог) Баттерфляй з однойменної опери Джакомо Пуччіні, що її 28 травня 1904 р. на сцені театру “Grande” в Брешії (Італія) виконала Соломія Крушельницька, і після останньої ноти забриніла тиша, а через мить почувся шквал аплодисментів. Оперу, що пережила такий ганебний провал на сцені “La Scala”, було реабілітовано: “Соломія Крушельницька воскресила обпалені крила метелика Пуччіні”, як писав Рінальдо Кортопассі. Виконання Наталії Стехів-Винницької заполонило слухачів, і вони щедро нагородили її оплесками.

Соліст Львівської опери Олег Садецький
Соліст Львівської опери Олег Садецький

Соліст Львівської опери Олег Садецький виконав Баладу герцога з опери Дж. Верді “Ріголетто” та українську народну пісню в обробці Романа Сов’яка “Зелений явір”. Як Олегу Садецькому, так і наступному виконавцю – Степану Дроботу, солісту Хмельницької обласної філармонії, бракувало простору. Здавалося, під дією їхніх потужних голосів, стіни кімнати мали б розсунутися…

Степан Дробіт
Степан Дробіт

Степан Дробіт натхненно виконав сповнений драматизму солоспів М. Лисенка на слова Т. Шевченка “Минають дні”, а в Каватині Фігаро з опери Дж. Россіні “Севільський цирюльник” – це був зовсім інший персонаж: бешкетник, авантюрист Фігаро, який заворожив публіку своїм віртуозним темпераментним виконанням.

Наталія Стехів-Винницька
Наталія Стехів-Винницька

На завершення концерту прозвучали вже згаданий Монолог Баттерфляй та знаменитий дует “Libiamo”з опери Дж. Верді “Травіата”, виконавцями яких були Наталія Стахів-Винницька та Олег Садецький.

Наталія Стехів-Винницька та соліст Львівської опери Олег Садецький
Наталія Стехів-Винницька та соліст Львівської опери Олег Садецький

На згадку про виступ у Соломіїному Домі всі учасники концерту та їхній наставник професор Богдан Базиликут отримали від Музею подарунок – збіник науково-методичних праць Одарки Бандрівської – племінниці і учениці С. Крушельницької, багатолітнього педагога Львівської консерваторії, яка виховала не одне покоління співаків.

Учасники концерту студентів та випускників класу народного артиста України професора Богдана Базиликута факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка

Учасники концерту студентів та випускників класу народного артиста України професора Богдана Базиликута факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана ФранкаПобажаємо молодим виконавцям творчого зростання, мистецьких пошуків, натхнення, щоб вони могли гідно представляти українську вокальну школу на світових сценах.

Роксоляна ПАСІЧНИК
старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.