У виставкових залах Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка 10 серпня презентували виставку „Під Украйни єднаймось прапор: українці в борні за Незалежність“. Експозиція присвячена 100-річчю від початку боротьби українців за свою незалежність, яка розпочалася із революції 1917 року.
Члени Товариства пошуку жертв війни „Пам’ять“ 12 років реконструюють історію наших воїнів різних періодів. А зброя, набої, однострої, військові відзнаки є своєрідними свідками боротьби українців у військових формуваннях різних епох та держав.
Те, що така виставка проходить у музеї Івана Франка є не випадковість. Адже його сини — Петро і Тарас, брали активну участь у боротьбі українців за незалежність, воюючи в Легіоні Січових Стрільців та УГА (Українській Галицькій армії). На експозиції представлені відзнаки, які отримував Петро Франко за свою службу українському народу. Є також і його особисті речі — бінокль та люлька, яку йому подарували та він ніколи її не використовував. бо вів здоровий спосіб життя.
Уся виставка поділена за періодами боротьби. На стендах представлені речі, якими воювали чи користувалися українці перебуваючи у складі радянських чи німецьких військ під час Другої світової війни, чи, наприклад, у складі Австро-угорської армії часів першої війни. Є речі, які належали Січовим Стрільцям і воїнам УПА тощо. Завдяки цій виставці люди можуть побачити, чим воювали солдати в різні роки. Також є чимало особистих речей — ложки, годинники, персні, гроші, ножі тощо.
Є крім усього й одяг вояків. Не автентичний, але відтворений з найбільшою точністю, відповідно до тогочасного обмундирування.
Окремий стенд висвітлює сучасні події в Україні — Революцію Гідності та російсько-українську війну. Організатори виставки переконані, що люди мають побачити чим і як воюють сьогодні. Бо деяка зброя мало чим відрізняється від тої, яку використовували в часи Другої світової війни. А звичайні пластмасові каски були єдиним захистом на Майдані.
Виставку можна оглянути до 17 вересня в усі дні, крім вівторка, з 10:00 до 17:00 (за ціною вхідного квитка до Музею).
Підготувала Наталія ПАВЛИШИН
Світлини: Справжня варта, Вголос