Минулої неділі, 18 березня 2018 року, у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові (вул. І.Франка, 154) кандидат історичних наук Андрій Сова прочитав лекцію “Степан Гайдучок – творець та літописець історії українського гімнастично-спортового руху”.
«Спільні заходи з Комісією тіловиховання і спорту імені Івана Боберського НТШ стали уже традиційними для музею. У нас відбувалися презентація книг, поштівок, конференція, а сьогодні Андрій Сова ближче знайомить нас із постаттю учня професора Івана Боберського, професора тіловиховання Степана Гайдучка», – розповіла модератор заходу Софія Легін.
Під час лекції присутні ознайомилися з малознаними сторінками руханкового та спортового минулого Львова та Галичини; взаєминами Степана Гайдучка з “Батьком українського тіловиховання” Іваном Боберським, провідником січового руху у Галичині Кирилом Трильовським, синами Івана Франка – Петром, Тарасом і Андрієм, ідеологом українського націоналізму Миколою Міхновським, Видатним істориком України Іваном Крип’якевичем та іншими знаними постатями ХХ століття.
«Ми маємо 128 років від дня народження Степана Гайдучка і вже склалася така традиція коли кафедра олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури, а також члени НТШ, представники родин Крип’якевичів, Боберських, Франків беруть участь в пошануванні цієї людини. Людини, яка направду зробила дуже багато для українства, для того, щоб українське пропагувати не тільки в Галичині, а й у світі», – поділився Андрій Сова.
Надзвичайно цікавий виступ доповнили своїми спогадами дружина сина Івана Крип’якевича Леся Крип’якевич та Люба Базилевич, котра мешкала по сусідству з Степаном Гайдучком.
«Це дуже гарно, дбайливо підготована доповідь, використано просто чудовий матеріал і відчувається, що це зроблено з великою любов’ю, тому що дослідження є глибокими та науковими. Я побачила багато унікальних фотографій, яких раніше не зустрічала, тож думаю, що є ще багато матеріалів, які можна досліджувати», – поділилася враженнями Леся Крип’якевич.
Приємною несподіванкою для тих, хто не побоявся у таку погоду завітати до музею, щоб прослухати лекцію Андрія Сови стала презентація нових поштівок із зображення Степана Гайдучка.
Довідково:
Степан Гайдучок (13.03.1890 р., с. Підтемне – 16.03.1976 р., Львів) – професор тіловиховання, журналіст, громадський та культурно-просвітній діяч, вояк Української Галицької Армії; активний діяч, практик, теоретик і методист гімнастично-спортивного руху; автор теоретико-методичних праць присвячених різним аспектам тіловиховання («Вільні вправи» (1913), «Путівник туриста по західних областях України» (1947), «Погляди Івана Франка на туризм» (1949) та ін.), один з організаторів і активних діячів спортивних товариств («УСК» Академічної гімназії у Львові, «Сокіл-Батько», СТ «Україна», «Пласт», «КЛК», «УССК» та ін.); збирач документів, матеріалів і укладач унікального фотоархіву українського гімнастично-спортивного руху першої половини XX ст.; учень і послідовник професора Івана Боберського.
Наталка РАДИКОВА