Унікальний пам’ятник воїнам УГА що пережив радянську окупацію

1581
Унікальний пам'ятник воїнам УГА що пережив радянську окупацію

Невелике містечко біля Львова під назвою Винники, хоч і не є таким відомим у світі, як Львів, але відіграло і відіграє велику роль у суспільному,  політичному та культурному житті Західної України. Сьогодні мова піде про один з перших пам’ятників усусусам на українських землях, споруджений на міському винниківському цвинтарі, який пережив німецьку та радянську окупації і який і сьогодні нагадує про славне минуле нашого краю.

У 1921 році винниківчани перезахоронили останки 16 вояків УГА (п’ятнадцятьох стрільців і чотаря Ганкевича) на місцевому цвинтарі, у спільній стрілецькій могилі. Після похорону було вирішено  спорудити пам’ятник. Його, за проектом Левка Лепкого і Павла Ковжуна, виготовив місцевий скульптор Василь Сидурко.

Пам'ятник воїнам УГА в Винниках
Пам’ятник воїнам УГА в Винниках

Один з перших пам’ятників усусусам на українських землях виконаний у вигляді кулі, розташованої між двома однораменними хрестами. Посередині кулі – стилізований тризуб на фоні щита, під ним – дві шаблі, обвиті терновим вінком, а на хрестах цифри: 1918 і 1919. Навколо пам’ятника була запроектована стилізована огорожа у вигляді редутів.

Пам'ятник воїнам УГА в Винниках
Пам’ятник воїнам УГА в Винниках

Пам’ятник воїнам УГА освятив прелат о. Леонтій Куницький 5 вечерня 1922 року. На церемонії були присутні близько 10 000 людей. Боячись заворушень, за наказом польської влади, кладовище оточили армія та поліція.

Хоча промови були заборонені, та покладання 150-ти вінків з виголошенням від кого, викликало більше враження, ніж могли би справити гучні виступи.

Пам'ятник воїнам УГА в Винниках
Пам’ятник воїнам УГА в Винниках

Хоча згодом польські шовіністи вимагали ліквідуватм пам’ятник, однак з правової точки зору на це не знайшли підстав. Пам’ятник щасливо перебув Другу світову війну.

Згодом вже радянські вандали пошкодили пам’ятник та знищили державний знак — тризуб. Могилу в радянський час доглядала і опікувалася нею Михайлина Гарапа. Місцеві мешканці і тепер ретельно доглядають могилу і вшановують героїв.

На початку 1990-их рр., за старими світлинами, здійснив відновлення могили п. Тарас Левків разом із студентами коледжу ім. І. Труша (радянським режимом було знищено тризуб на пам’ятнику).

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Джерела: Історико-краєзнавчий музей м. Винники, https://uk.wikipedia.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.