В п’ятницю, 14 вересня 2018 року, у виставковому залі Кам’яниці Корнякта (пл. Ринок, 6) Львівського історичного музею відбулося відкриття виставки “Відвага. Нагорода (Ордени ХVІІІ — ХХ ст з колекції ЛІМ)“.
У рамках святкування 125 річниці заснування Львівського історичного музею, вперше за сімдесят років для огляду відвідувачів представлено унікальну, і одну з найбагатших у Східній Європі колекцій орденів європейських та східних країн ХVІІІ — поч. ХХ ст.
“Сьогодні нам дуже приємно вітати усіх на святковій урочистості, присвяченій 125-літтю Львівського історичного музею. Весь цей рік ми готуємося і практично живемо під цією датою, під патронатом всіх, хто колись спричинився до творення Львівського історичного музею чи працював у ньому, але не може бути присутнім тут серед нас.
І сьогодні ми відкриваємо нашу фондову виставку «Честь, відвага, нагорода», присвячену 125-річчю. Назва виставки є публіцистичною, але вона повністю відображає зміст того, що ми хотіли показати львів’янам та гостям міста. В основному – людей, котрі належали до еліти військової, політичної різних країн без огляду на національності чи держави, але всі вони своїм високим служінням подавали приклад того, як необхідно своє життя присвячувати своїй вітчизні. Також показуємо ордени та портрети тих, хто був ними нагороджений, нагородну зброю і військові мундири”, – сказав директор Львівського історичного музею Роман Чмелик відкриваючи виставку.
Основу колекції орденів становлять пам’ятки, які надійшли до Львівського історичного музею з Музею імені князів Любомирських у Львові, куди, своєю чергою були передані переважно як депозит Агенора Голуховського-молодшого. Частина нагород походить з Національного музею імені короля Яна ІІІ. У 2000 році колекція Музею поповнилась новими цікавими пам’ятками — чотирнадцятьма орденами — дарунком капелана Мальтійського ордену Джованні Скарабеллі.
“Історичний музей показує, що він має в запасниках і це дуже важливо. На виставці ми можемо побачити унікальні речі, якими міг би пишатися будь-який музей світу”, – зазначив декан історичного факультету ЛНУ ім. І.Франка Роман Шуст.
На виставці експонується 48 комплектів нагород, надзвичайно цікавих і добре збережених. До уваги відвідувачів нагороди, які належали Аґенору Ґолуховському (1849–1921), міністру закордонних справ імператорського двору Австро–Угорщини (1895–1906). Окрему вітрину присвячено ордену Мальтійських іоанітів — міжнародній нагороді та артефактам пов’язаних з нею. Без сумніву, зацікавлення викличуть нагороди Австрії, Австро-Угорщини та Речі Посполитої, держав під владою яких у різні часи перебували наші землі.
“Наша колекція орденів та медалей налічує коло 7 тис. одиниць. Найціннішими серед них є ордени, коло 70 комплектів нагород куди входять знак ордену, зірка і стрічка або ланцюг. На виставці представлено 48 нагород з 25 країн світу. І в такій кількості нагороди виставляються, напевно, вперше.
На виставці можна побачити ордени держав під владою яких були наші терени – Австрія, в подальшому Австро-Угорщина, Річ Посполита. Також експонується ціла низка європейських орденів і нагороди сходу Російської імперії. Надзвичайно цікаво експозицію доповнюють дуже цінні мундири, адже їхні власники були героями. Також дуже потужним є текстовий матеріал, що інформаційно збагачує експозицію”, – розповіла куратор виставки Ірина Полянська.
Органічним доповненням експозиції є високохудожні скульптурні, живописні та графічні портрети засновників та кавалерів орденів, нагородна зброя та військові мундири ХІХ— поч. ХХ ст.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ