Унікальні дереворити можна побачити у Львові (відео)

1364
Унікальні дереворити можна побачити у Львові

У вівторок, 12 грудня 2017 року, у залах Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (м. Львів, проспект Свободи, 15) відбулося відкриття виставки «Народний дереворит у художніх збірках Львова».

Цикл зимових питомих українських свят розпочався! Напередодні святкування Андрія, через Миколая, Різдво і до Йордана Музей етнографії та художнього промислу ІН НАН України запрошує усіх поринути в унікальну атмосферу народного деревориту!  Уперше за довгий час ми маємо нагоду оглянути експозицію напів-забутої техніки народного деревориту!

Директор Інституту народознавства НАН України, академік НАН України Степан Павлюк
Директор Інституту народознавства НАН України, академік НАН України Степан Павлюк

“Відкриття цієї виставки – це висока урочистість і шана творцям такого мистецтва, в якому настільки глибоко, повно і з тривогою подана наша духовність. На виставці представлена унікальна колекція, унікальний сегмент нашої національної мистецької пам’яті, мистецької палітри, що  наші митці могли створити”, – сказав директор Інституту народознавства НАН України, академік НАН України Степан Павлюк відкриваючи виставку.

Народний дереворит «Святий Миколай». ХІХ ст. Зі збірки Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.
Народний дереворит «Святий Миколай». ХІХ ст. Зі збірки Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.

На виставці експонуються 123 графічних твори із фондів Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В.Стефаника, Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, Музею Українського католицького університету, а також з окремих приватних колекцій.

Андрій Колотай
Андрій Колотай

“Такої вагомої, значної, енергетично сильної виставки в мене напевно не було. Вона дійсно залишає особливий слід в моєму серці, бо, повірте мені,багато чого вартує кожну з цих 123 пам’яток тримати в руках, оформляти, дивитися на неї зблизька, думати над нею. Звичайно було важко, ми працювали майже без вихідних, але це той проект, який дійсно приносить задоволення і насолоду тому що ти реально бачиш результат і робиш ту річ, яка, напевно, в такому  форматі ще не була представлена перед глядачами” – розповів завідувач сектору експозиції Музею етнографії та художнього промислу ІН НАН України Андрій Колотай відкриваючи виставку.

Народний дереворит «Свята Катерина і свята Варвара». ХІХ ст. Плазів. Зі збірки Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В.Стефаника
Народний дереворит «Свята Катерина і свята Варвара». ХІХ ст. Плазів. Зі збірки Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В.Стефаника

Виставка презентує рідкісний і на сьогоднішній день значною мірою вже втрачений пласт народної художньої культури – графічні відбитки на папері, створені найчастіше невідомими майстрами впродовж XVII – XIX ст. Свого часу дереворит як масовий і доступний ширшому загалу, ніж, наприклад, ікона, твір мистецтва вшановувався в інтер’єрах храмів, у приватних домівках як пам’ятка з відбутих прощ і паломництв.

Оксана Шпак
Оксана Шпак

“Я дуже тішуся, що завдяки праці моїх колег, зусиллями багатьох людей, працівників музеїв,бібліотек, приватних колекціонерів вдалося представити твори народного деревориту, такого рідкісного явища, яке вже давно занепало, в такому обсязі, такій кількості і в такому поєднанні.

Народний дереворит «Пієта». ХІХ ст. Плазів. Зі збірки Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.
Народний дереворит «Пієта». ХІХ ст. Плазів. Зі збірки Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.

Ця виставка була би не можлива без творів народного деревориту зі збірки Національного музею у Львові, де зберігаються найкращі і найдавніші речі української візантійської традиції, те, від чого починався український народний дереворит . Дуже рада, що вперше задовгий час виставляється збірка народного деревориту з нашого музею Етнографії та народного промислу.  На виставці вперше представлено частину колекції Юзефа Ґвальберта Павліковського, яка зберігається в Бібліотеці ім. Стефаника, яку, після довгих років забуття, віднайшли та опрацювали колеги з Краківського етнографічного музею. Також я дуже вдячна, що є можна виставити дереворити зі збірки музею Українського католицького університету, з колекції Івана Гречка. Дуже вдячна приватним колекціонерам, за можливість виставити ті перлинки, які ніколи не експонувалися, вони дуже доповнили і збагатили нашу виставку”, – розповіла одна з кураторів виставки, старша наукова працівниця Інституту народознавства НАН України, кандидат мистецтвознавства Оксана Шпак.

Куратори виставки:

  • Оксана Шпак, старша наукова працівниця Інституту народознавства НАН України, канд. мистецтвознавства.
  • Софія Король, завідувачка відділу мистецтвознавства Інституту народознавства НАН України, канд. мистецтвознавства.

Співорганізатор виставки Лариса Купчинська, наукова працівниця Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В.Стефаника, кандидат  мистецтвознавства.

У межах виставки передбачається проведення майстер-класів із виготовлення деревориту. Експозицію виставки можна оглянути до 30 січня 2018 року.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.