Унікальна виставка “Панни Мадонни Гуцулки” від учора експонуються в Національному музеї (відео)

850
Експозиція виставки “Панни Мадонни Гуцулки” польської художниці Дороти Сак.
Експозиція виставки “Панни Мадонни Гуцулки” польської художниці Дороти Сак.

В п’ятницю, 27 липня 2018 року, в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20), в рамках ХХІ Міжнародного пленеру “Самоідентифікація в діалозі культур” відбулося відкриття виставки “Панни Мадонни Гуцулки” польської художниці, професора Академії образотворчих мистецтв ім. В. Стржемінського Дороти Сак.

Відкриття виставки “Панни Мадонни Гуцулки” польської художниці Дороти Сак.
Відкриття виставки “Панни Мадонни Гуцулки” польської художниці Дороти Сак.

“Ця виставка відкриває 21 Міжнародний пленер «Екологічний ракурс» одним засновників якого є і Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького. Частина пленеру цьогоріч традиційно відбувається в Яворові, а продовжено його буде у Республіці Молдова.

Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан
Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан

Сьогодні ми маємо нагоду ознайомитися із творчим доробком п.Дороти Саак, завідуючої кафедри дизайну одягу Академії образотворчих мистецтв ім.. Владислава Стржемінского в Лодзі, яка  є багаторічним учасником пленеру «Екологічний ракурс» у проекті «Панни Мадонни Гуцулки». Минулого року цей проект відкривали її учениці, а цього року уже представляє свою працю пані професор. І думаю, що представлена експозиція буде дуже доречною для українських художників, відвідувачів музею і, звичайно, для студентів”, – сказав генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан відкриваючи презентацію.

ХХІ Міжнародний пленер «Самоіжентифікація в діалозі культур», в рамках якого відкрилася виставка та Творча лабораторія «Art Textile» відбуваються в межах Міжнародного етномистецького проекту «ЕКОЛОГІЧНИЙ РАКУРС» і реалізується Львівською національною академією мистецтв, Регіональним філіалом Національного інституту стратегічних досліджень у м. Львові, Національним музеєм у Львові ім. Андрея Шептицького, Музеєм етнографії і художніх промислів у Львові,  відділенням КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» (Винники – Глиняни), Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського (Коломи), Яворівським центром народного мистецтва «Гуцульська гражда» (с. Яворів Косівського р-ну Івано-Франківської обл.), ГО «Центр суспільних інновацій», Жіночим християнським Марійським товариством «Милосердя» в Україні спільно з Культурним центром «ARTELIT», Національним музеєм етнографії та природної історії в Кишиневі в Республіці Молдова.

“Цьогорічний пленер розділений на дві половини. Починається він у Національному музеї у Львові, оскільки він був тут фактично започаткований. Починається пленер з надзвичайної виставки, зробленої спеціально під ці зали Доротою Саак. Ще одну виставку, яку ми сьогодні відкриємо у Музеї етнографії та художнього промислу презентує художниця з Молдови Ельвіра Чебортан-Волошин.

Доцент Львівської національної академії мистецтв Зеновія Шульга
Доцент Львівської національної академії мистецтв Зеновія Шульга

Крім того я завжди стараюся залучати до проекту свої студентів, тому в Марійському товаристві на Руській, 10 буде відкрита виставка «Вчитель та учень». Виставка невеличка, але студенти теж будуть мати свою співпричетність до великого процесу творення сучасної художньої тканини”, – зазначила доцент Львівської національної академії мистецтв Зеновія Шульга.

Відкриття виставки “Панни Мадонни Гуцулки” польської художниці Дороти Сак.
Відкриття виставки “Панни Мадонни Гуцулки” польської художниці Дороти Сак.

Проект «Панни Мадонни Гуцулки» був інспірований Гуцульщиною.  Тема полягає  у виявленні ідентичності сучасного європейця та у пошуку  відповіді на досі актуальне питання: «Хто ми?». Величавий, яскравий, червонобарвний одяг є пластичним виразом досвіду, акумульованого впродовж тривалого пізнання  культури і мистецтва гуцульських верховинців. Окремі його елементи відносяться до гуцульського вбрання, але вони не наслідують його. Техніка плісирування, декоративні елементи, такі як, скажімо, китиці – «дармовиси», є лише інтерпретацією традиційних орнаментів та методів обробки тканин.

Дорота Сак
Дорота Сак

“Представлені тут тканини були запроектовані саме до залів Національного музею у Львові. Я щаслива з того, що мені вдалося зреалізувати таку виставку і що роботи експонуються саме тут. Гуцульщиною я зацікавилася ще в 70-80-х роках, коли молодою дівчиною відвідувала Національні музеї в Кракові та Варшаві , де були представлені роботи польських художників кінця ХІХ – початку ХХ ст., в яких були представлені гуцульські мотиви. Я захопилася гуцульською культурою, надихаюся нею і ця виставка – моя реалізація  цієї теми”, – зазначила мисткиня, пані Дорота Сак.

Дорота Сак –  мисткиня, педагог, науковець, громадсько-культурний діяч. Професор Академії образотворчих мистецтв ім. В.Стржемінського в Лодзі (Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) (Республіка Польща).

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.