В п’ятницю, 27 липня 2018 року, в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20), в рамках ХХІ Міжнародного пленеру “Самоідентифікація в діалозі культур” відбулося відкриття виставки “Панни Мадонни Гуцулки” польської художниці, професора Академії образотворчих мистецтв ім. В. Стржемінського Дороти Сак.
“Ця виставка відкриває 21 Міжнародний пленер «Екологічний ракурс» одним засновників якого є і Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького. Частина пленеру цьогоріч традиційно відбувається в Яворові, а продовжено його буде у Республіці Молдова.
Сьогодні ми маємо нагоду ознайомитися із творчим доробком п.Дороти Саак, завідуючої кафедри дизайну одягу Академії образотворчих мистецтв ім.. Владислава Стржемінского в Лодзі, яка є багаторічним учасником пленеру «Екологічний ракурс» у проекті «Панни Мадонни Гуцулки». Минулого року цей проект відкривали її учениці, а цього року уже представляє свою працю пані професор. І думаю, що представлена експозиція буде дуже доречною для українських художників, відвідувачів музею і, звичайно, для студентів”, – сказав генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан відкриваючи презентацію.
ХХІ Міжнародний пленер «Самоіжентифікація в діалозі культур», в рамках якого відкрилася виставка та Творча лабораторія «Art Textile» відбуваються в межах Міжнародного етномистецького проекту «ЕКОЛОГІЧНИЙ РАКУРС» і реалізується Львівською національною академією мистецтв, Регіональним філіалом Національного інституту стратегічних досліджень у м. Львові, Національним музеєм у Львові ім. Андрея Шептицького, Музеєм етнографії і художніх промислів у Львові, відділенням КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» (Винники – Глиняни), Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського (Коломи), Яворівським центром народного мистецтва «Гуцульська гражда» (с. Яворів Косівського р-ну Івано-Франківської обл.), ГО «Центр суспільних інновацій», Жіночим християнським Марійським товариством «Милосердя» в Україні спільно з Культурним центром «ARTELIT», Національним музеєм етнографії та природної історії в Кишиневі в Республіці Молдова.
“Цьогорічний пленер розділений на дві половини. Починається він у Національному музеї у Львові, оскільки він був тут фактично започаткований. Починається пленер з надзвичайної виставки, зробленої спеціально під ці зали Доротою Саак. Ще одну виставку, яку ми сьогодні відкриємо у Музеї етнографії та художнього промислу презентує художниця з Молдови Ельвіра Чебортан-Волошин.
Крім того я завжди стараюся залучати до проекту свої студентів, тому в Марійському товаристві на Руській, 10 буде відкрита виставка «Вчитель та учень». Виставка невеличка, але студенти теж будуть мати свою співпричетність до великого процесу творення сучасної художньої тканини”, – зазначила доцент Львівської національної академії мистецтв Зеновія Шульга.
Проект «Панни Мадонни Гуцулки» був інспірований Гуцульщиною. Тема полягає у виявленні ідентичності сучасного європейця та у пошуку відповіді на досі актуальне питання: «Хто ми?». Величавий, яскравий, червонобарвний одяг є пластичним виразом досвіду, акумульованого впродовж тривалого пізнання культури і мистецтва гуцульських верховинців. Окремі його елементи відносяться до гуцульського вбрання, але вони не наслідують його. Техніка плісирування, декоративні елементи, такі як, скажімо, китиці – «дармовиси», є лише інтерпретацією традиційних орнаментів та методів обробки тканин.
“Представлені тут тканини були запроектовані саме до залів Національного музею у Львові. Я щаслива з того, що мені вдалося зреалізувати таку виставку і що роботи експонуються саме тут. Гуцульщиною я зацікавилася ще в 70-80-х роках, коли молодою дівчиною відвідувала Національні музеї в Кракові та Варшаві , де були представлені роботи польських художників кінця ХІХ – початку ХХ ст., в яких були представлені гуцульські мотиви. Я захопилася гуцульською культурою, надихаюся нею і ця виставка – моя реалізація цієї теми”, – зазначила мисткиня, пані Дорота Сак.
Дорота Сак – мисткиня, педагог, науковець, громадсько-культурний діяч. Професор Академії образотворчих мистецтв ім. В.Стржемінського в Лодзі (Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) (Республіка Польща).
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ