Цьогоріч у конкурсі „Найкраща книга Форуму — 2017“ у номінації „Історія“ перемогла книжка Оксани Кісь „Українські жінки у горнилі модернізації“. Її львів’янам і гостям Форуму видавців презентували 14 вересня в „Копальні кави“. Про українських жінок в історичних, суспільно-політичних процесах нашої країни говорили авторки: Оксана Кісь, Марта Гавришко, Ольга Бежук, Іванна Черчович та Мар’яна Байдак.
— Ця книга охоплює період із кінця ХІХ до середини ХХ ст. — час стрімких змін українському суспільстві. Вони були пов’язані не лише з новими технологіями, а й з новими ідеологіями, які суттєво позначилися на світогляді українців, політичних і соціальних процесах. У різних розділах цієї книги розповідають про різні процеси цієї модернізації. Почали зі селянської сім’ї й рухалися далі, зачіпаючи представниць інтелігенції Галичини, процеси Першої світової війни, — окреслила основні напрями дослідження в цьому видання кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця, докторантка Інституту народознавства НАН України, президентка Української Асоціації Дослідників Жіночої Історії Оксана Кісь
Ця книжка — результат праці одмнадцяти відомих українських дослідниць, які відкривають широкому колу читачів сторінки історії жінок, їх участь у військових зусиллях і волонтерстві, про жіночу освіту та як вони входили у вищу освіту, про їхню участь у суспільно-політичних процесах. Важливо й те, що ця книга про звичайних, пересічних українок, які творили історію.
Основне завдання книги — спростувати стереотипи про пасивність українок та доведення їх активної участі у суспільних змінах. Видання має одинадцять розділів, де висвітлені емансипаційні процеси на Галичині, значення освіти жінок на зламі століть, гендерну політику радянської влади, жіночий досвід виживання під час Голодомору, в окупації, в таборах ГУЛАГу та досвіду боротьби у національному підпіллі.
Особливу увагу приділено й участі жінок у двох світових війнах. Бо це внесло кардинальні зміни в життя родин і жінок зокрема, які змушені були переймати на себе чоловічі ролі. Саме українки першими взяли до рук зброю і стали в один ряд з чоловіками. Про силу українок свідчить і розділ про діяльності ОУН та УПА.
— Часто можна почути, що українки — аполітичні. Тож нашим завданням було показати, що вони були активними учасницями історичних процесів, а не пасивними спостерігачами. Не будучи частиною національного спротиву чи учасниками військової боротьби, вони рятували своїх дітей, працювали на заводах та організовували допомогу пораненим, — підкреслила Оксана Кісь.
„Українські жінки в горнилі модернізації“ — це науково-публіцистична книга, яка пробує донести сучасним українкам, які чинники з минулого стали ключовими у формуванні сьогодення жінки. Дізнавшись формулу цього сплаву, сучасні українські жінки зможуть пройти щоденні виклики, використовуючи весь свій ресурс. Книга демонструє, як суворі обставини життя українок змусили їх бути сильними навіть в умовах, де їхні права та ресурси були обмежені. Жінки завжди віднаходили внутрішню силу, щоб відстоювати інтереси своєї родини та пробувати заявляти про власні потреби.
Наталія ПАВЛИШИН