Сьогодні, у Всесвітній день вишиванки, на сторінках Фотографій старого Львова публікуються матеріали про видатних особистостей, пов’язаних з містом Лева та вишиванкою. Родина Грушевських, безперечно, теж належить до визначних постатей в історії Львова, але чи носили у сім’ї історика вишиванки?
А розпочнемо ми з дружини Михайла Грушевського Марії з Вояковських, котра походила з Тернопілля. Народилася Іванна-Марія у 1868 році в селі Підгайчики Золочівського повіту (зараз Зборівський район) в родині місцевого пароха отця Сильвестра Вояковського.
Дівчинка рано осиротіла, тому опіку над нею взяв о. Александр-Костянтин Левицький – чоловік старшої сестри Олімпії.
У 1885-1887 рр. Марія навчалася в учительській семінарії у Львові, а після отримання свідоцтва була скерована на вчительську працю в містечко Скала над Збручем, де парохом місцевої церкви Святого Миколая був о.Александр Левицький.
За час свого перебування в містечку юна Марія цікавилася життям скалецької громади, допомагала в усіх зачинаннях о. Левицького. За її активної участі було відкрито при читальні «Просвіти» бібліотеку, також вона часто виступала на різних ювілейних вечорах, співала в місцевому, що свідчить про неабияку національну свідомість дівчини.
У Львівській національній науковій бібліотеці України ім. В. Стефаника зберігається світлина, зроблена на початку 1890-х у Станиславові, на якій зображена молода Марія у національному строї.
У зв’язку з реорганізацією школи у Скалі в 1893 році, Марія переїздить до Львова, де починає працювати вчителькою в першій польській жіночій виділовій школі імені королеви Ядвіги.
У Львові дівчина знайомиться з молодим професором Львівського університету Михайлом Грушевським. У 1896 році вони одружуються. Вінчає їх о. Левицький у Скалі над Збручем.
В 1900 році в подружжя народжується донечка – Кулюня. Катрусю Грушевську безумовно можна назвати львів’янкою, адже народилася вона у нашому древньому місті.
У майбутньому, уже Катерина Михайлівна, стане самобутнім вченим, етнографом, фольклористом, дослідницею примітивної культури. Але у Львові – це маленька професорівна, «солодка потішечка» батька. Проте, уже в такому віці Катруся, перебуваючи на вакаціях у Криворівні спостерігає за колоритними гуцульськими обрядами, одягом та промислами, цікавиться місцевими легендами та міфологічними героями, що згодом вилилось в поважні наукові інтереси.
Від 1906 року Марія Грушевська з донькою щороку кілька осініх і зимових місяців жили у Києві. Особливо веселими були новорічні й різдвяні свята: Марія Сильвестрів з Катрусею ледве встигали відповідати на всі привітання і запрошення “на ялинки” до Черняхівських, Перетців, Стешенків, Лисенків.
Через це Катруся дуже стомлювалася, а першого січня, після святкування ялинки у Лисенків, захворіла остаточно й зустрічала перший день нового 1907 року в ліжку. Щоб звеселити дівчинку і зробити їй приємність, батьки у “Кустарному товаристві” купили для неї альбомчик, маленьку вишиванку й мережану краваточку, а пізніше в цьому вбранні її сфотографували [2].
Що ж до Михайла Грушевського та вишиванки, то в Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського у Києві зберігається фото, зроблене в Китаєві у 1928 році, на якому зображено подружжя Грушевських. Михайло Сергійович на світлині у вишиванці.
Софія ЛЕГІН
вчений секретар Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові
Джерело:
- Винар Л. Михайло Грушевський: історик і будівничий нації. – Нью-Йорк, Київ, Торонто, 1995
- Матяш І. Катерина Грушевська: життя і діяльність. – К.: Україна, 2004
- http://vuam.org.ua/