15 березня о 12.00 у Львові, в приміщенні Львівського палацу мистецтв на вулиці Коперника, 17 відкрилась виставка-відеоінсталіція під назвою “Відчути Україну”.
Відео-інсталяція “Відчути Україну” пропонує познайомитися не тільки візуально, але й буквально, через звук і дотик, із одним з феноменів сучасної України, де в умовах сучасного індустріального суспільства, тим не менше, збереглась жива народна традиція.
Ідея виставки, що об’єднала творчість і соціальне дослідження, народилася у директора Львівського Палацу Мистецтв у 2012 році в процесі співпраці з незалежним французьким режисером-документалістом Вінсентом Муном під час їх спільної роботи в Карпатах. В Україні Мун продовжив роботу над своїм проектом, концепція якого полягає в “музичних мандрівках” автора світом в пошуках “живої душі” місця і звуку. Проект стартував 2009 року, і з того часу Мун встиг побувати в Аргентині, Чилі, Камбоджі, Японії, Австралії, Колімбії і на Філіпінах, через що журналісти вже охрестило його “режисером без кордонів”.
“У відеосюжетах ми прагнули зберегти і передати традиції мешканців різних регіонів нашої України – від Карпат і до Криму, від Сходу України і до її Заходу”, – розповідає Юрій Гнатковський.
На відкритті виставки не обійшлося й без цікавих сюрпризів, так почесним гостем став сліпий лірник Лайош Молнар, котрий не тільки розповів про історію поширення музичного інструменту під назвою колісна ліра на теренах України, але в виконав пісню “П’є Байда горілочку”.
Гарною музичною імпровізацією став виступ Олеся Коваля та Гордія Старуха з гурту “Йорий Клоц” на колісних лірах та Остапа Костюка на трембіті. Почути таке поєднання було дуже цікаво і трохи незвично.
Після урочистого відкриття всі охочі могли познайомитись з відеосюжетами. А для кращого сприйняття, можна було скористатися навушниками, котрі висіли зі стелі біля кожного відеопроектора.
“Ця виставка є лише презентацією (маленьким фрагментом) і у Львові вона триватиме лише декілька днів. Для нас це маленька репетиція перед тим, як вести її на вернісаж до Фрайбурга. І в Німеччині вона вже повноцнно (в два рази більше ніж тут) буде представлена протягом місяця”, – розповідає Юрій Гнатковський.