Вчора, 15 листопада 2019 року, в Історико-краєзнавчому музеї, що у Винниках (вул. Галицька, 26) відкрили 3 нові зали – археологія Західного регіону, експозиція яких покликана популяризувати археологію, застосовуючи для цього інноваційні методи та нові технології.
У новій експозиції кожен відвідувач матиме змогу дізнатися про історію нашого регіону з найдавніших часів і до ХVІІІ ст. У музеї представлені унікальні артефакти, які археологам вдалося віднайти, досліджуючи пам’ятки Західного Побужжя і Верхнього Подністер’я впродовж кількох десятків років.
«За 25 років роботи музею вдалося зібрати не лише достойну колекцію, а й сформувати навколо музею вірних друзів та партнерів з різних країн та установ. Музей має прекрасну команду фахівців завдяки яким вдалося створити нові експозиції. Цьогоріч нам вдалося виграти грант, який дозволив втілити цей проект у життя», – розповів директор музею Ігор Тимець.
На реалізацію проекту із застосуванням інноваційних методів музейної роботи з обласного бюджету виділили 200 тис грн, Кабмін за програмою «Малі міста – великі враження» скерував 400 тис грн, окрім того місцевий бюджет надав 400 тис грн.
«Основним нашим завдання було зробити, щоб музей не залишався цвинтарем старожитностей. Музей має бути місцем знань, місцем сили, місцем нашої української історії, яка буде співзвучна тим завданням, які сьогодні ставляться перед Україною. Україна має бути сучасна, щоб рухатися і залишатися на рівні розвинутих країн світу. Якщо ми не зробимо сучасними наші музеї – нам важко буде аргументувати, апелювати. Якщо ми не звернемо увагу на культуру, якщо ми не звернемо увагу на освіту і, в тому числі, на музейну справу, об’єктивно рух України буде дуже сповільненим», – сказав міський голова Винник Володимир Квурт.
Перший зал розповідає про історію регіону від 10 тис. років до н. е. і до V ст. до н. е. та охоплює такі історичні періоди, як палеоліт, мезоліт, неоліт, енеоліт, добу бронзи і раннього заліза. Саме тут ви зможете побачити фрагмент кам’яної плитки зі «смайликом», дізнатися про життя і побут населення трипільської культури, оглянути рідкісний вотивний скарб бронзових виробів.
Про історії нашого краю у І тис. н. е. розповідає другий зал. Окрасою цієї частини експозиції, безсумнівно, є т. зв. «Меч вікінга», а також матеріали із дослідження могильника римського часу у Карові, які нещодавно поповнили фондову збірку музею : вироби зі скла , прикраси, зброя, унікальний бронзовий казан, імпортна римська кераміка тощо.
У третьому залі ви дізнаєтеся про історію формування нашої держави протягом Х – ХVІІІ ст. на основі огляду артефактів із літописних міст Звенигорода, Буська, Галича та Пліснеська, а також Львова. Кожен із представлених артефактів розповідає про побут тогочасного міщанина, дає інформацію про його заняття, ремесла.
Чимало матеріалів до експозиції було передано Науково-дослідним центром “Рятівна археологічна служба”, що впродовж багатьох років був незмінним партнером і добрим другом музею.
“Рятівна археологічна служба була, є і залишиться щирим партнером краєзнавчого музею. Наші стосунки зароджувалися ще тоді, коли тут проводилися перші наукові конференції. Ми брали актину участь у розвитку, але зосередилися на практичних заходах – рятування пам’яток археології від зазіхань будівельників. І я щиро радий, що до колекції музею ввійшли знахідки отримані під час рятівних археологічних досліджень”, – поділився директор НДЦ “Рятівна археологічна служба” Олег Осаульчук.
Експозиція нового музею покликана популяризувати археологію, застосовуючи для цього нові технології. Тут широко використовують не тільки ілюстративний матеріал, але й відеоролики, звукові ефекти, різноманітні реконструкції, які доступно та якісно розкривають сторінки нашої історії. Така експозиція є цікавою не тільки науковцям, а й усім, без винятку, відвідувачам – і дітям, і дорослим.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ