У тихі дні любові і музики Львів згадуватиме Василя Сліпака

905
Оперний співак Василь Сліпак
Василь Сліпак

На три дні Львів перетвориться музичний марафон. З 29 червня до 1 липня в нашому місті проходитиме Міжнародний музичний маратон „W LIVE. Тихі дні любові і миру“, присвячений пам’яті українського оперного співака Василя Сліпака, який загинув влітку минулого на Східній Україні, де триває війна. Дні тихої музики заполонять різні локації Львова, пов’язані з життям оперного музиканта.

— Мистецтво зобов’язане бути соціально активним, особливо в умовах, коли держава перебуває в такій складній ситуації. Четвертий рік поспіль ми всі живемо в стані незрозумілої війни і думаємо, як мистецтво має на це реагувати. Та рік тому всіх нас сколихнула новина про загибель Василя Сліпака. Ми зберігаємо пам’ять про нього. І цей захід — „W LIVE. Тихі дні любові і миру“ — це не фестиваль, не свято, а маратон (дистанція) у пам’ять про нашого славетного земляка. Цей захід, мистецького характеру, — це можливість три дні пройти з кимось для когось. Він покликаний дати розуміння, що на цій дистанції ми не самотні, а пам’ятаємо про тих, хто для нас робив добро, — зазначив генеральний директор Львівської обласної філармонії Володимир Сивохіп.

У рамках маратону відбуватимуться дні хорової, фортепіанної та оперної музики. Хоровий маратон From teacher то student — in memoriam Mykola Katsal нагадає про роки навчання Василя Сліпака в „Дударику“ під керівництвом Миколи Кацала. Фортепіанний маратон Piano postludes пройде львівськими стежками співака. А оперний маратон Memory — forever стане завершенням трьох днів пам’яті W LIVE.

— Ми довго думали, в яких місцях має бути фортепіано. І пішли у ті точки, де затишніше було би для самого Василя. Тому це буде школа, де він навчався, школа, де він ставав музикантом, Палац Потоцьких, Львівська філармонія та гарнізонний храм Петра і Павла. Це буде незвичне місце для фортепіано, куди Василь повернувся рік тому на вічний спочинок до Львова. Також локація буде на полі почесних поховань, поруч з могилами воїнів АТО. Там буде стояти орган. І на ньому також буде виконуватися тихі музика любові. Напевно, у цій ситуації тільки любов врятує нас, щоби був бажаний мир, — зауважив директор Філармонії.

Прес-конференція перед маратоном пам”яті Василя Сліпака

Учасниками маратону будуть музиканти та співаки світового масштабу. Це зокрема, диригенти П’єр ЛоРе та Ніколас Краузе, солісти Перін Медоф, Пол Ґоглєр, Гійом Дюссо (Франція), композитор Євгеній Ґальперін. До заходу приєднається і композитор Олександр Козаренко, який написав музику до кантати „П’єро мертвопетлює“. Автором цього тексту, який нагадує хроніку теперішньої війни, є поет Михайль Семенко. Олександр Козаренко вирішив написати музику до цього твору і, шукаючи виконавця, знайшов Василя Сліпака, який виконуючи цю кантату, по суті, її проживає.

Під час маратону звучатимуть опери „Орестея. Exercise“ Олександра Козаренка та „Алкід“ Дмитра Бортнянського. У заходах візьмуть участь Львівська державна академічна чоловіча хорова капела „Дударик“, Львівський камерний хор „Глорія“, Академічний молодіжний симфонічний оркестр „INSO-Львів“ і Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії.

Прес-конференція перед маратоном пам”яті Василя Сліпака

— Василь Сліпак відзначався надзвичайно тонким відчуттям музики. Він переживав катарсис на кожному концерті, цілковито вливаючись у музичний твір. Цей співак володів унікальним голосом — контратенором, зберігаючи мецо-сопрановий тембр, у нього виростав баритон. Василь Сліпак розмовляв баритоном, а співав то баритоном, то мецо-сопрано — це унікальне явище. Діапазон його голосу сягав від фа великої октави до ля другої октави, що давало можливість виконувати чоловічі баритонові партії та високі сопранові. Це рідкісне явищем у вокальному мистецтві, — розповів шкільний товариш співака, керівник Львівської державної академічної чоловічої хорової капели „Дударик“ Дмитро Кацал.

Оперний співак Василь Сліпак

Наголосив і на тому, що мистецьке значення Василя Сліпака для України на рівні Соломії Крушельницької.

— Зараз дискутують про те, чи мав би Василь бути на війні, враховуючи, що в стані війни держава першим ділом евакуює культуру. Та він формувався у чоловічому середовищі — капелі „Дударик“, де Бог, правда, праця — основні константи. Для нього його мистецька складова була знівельована перед сутнісною. Василь прийняв одноосібне рішення і пішов на війну як доброволець. Таємно від усіх, навіть своїх рідних, він готувався воювати: брав уроки снайперської стрільби, займався спецпідготовкою, рукопашним боєм. Його особистість трансформувалася, — додав керівник капели.

Оперний співак Василь Сліпак
Оперний співак Василь Сліпак
Оперний співак Василь Сліпак

У рамках маратону відбудеться круглий стіл про співака, за участі його колег-музикантів і музикознавців. За матеріалами заходу планують випустити збірку. Також у ці дні покажуть документальний фільм „Міф“ про оперного співака та Героя України в кінопалаці „Коперник“. Завершиться маратон молитвами: духовною і світською — за продовження життя.

Вхід на усі заходи, крім останнього дня та гала-концерту, вільний. Ознайомитися з програмою заходу можна на сайті Львівської філармонії.

Повна програма маратону тут: Львівська обласна філармонія

Наталія ПАВЛИШИН

Світлини з інтернет-джерел

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.