Вчора, 25 червня 2018року, в кав’ярні-галереї «Штука» (вул. Котлярська, 8) відбулося відкриття пленерної виставки під назвою “Мистецтво на варті Поморянського замку”.
Відомі львівські художники Ольга Дуда, Дарія Зав’ялова, Наталка Пухінда, Юрій Сичов-Глазун, Микола Ступінський, Іван Турецький, Ірина Фартух на виставці презентують публіці свої пленерні роботи, що були виконані після обвалу східного крила Поморянського замку. У виставці також бере участь ряд молодих митців з коледжу ім. Івана Труша (Квітослава Булавіна, Ліліана Харьковська) та Національного лісотехнічного університету України.
“Нещодавно ми створили благодійний фонд «Спадщина. UA» мета якого – давати пам’яткам нове життя. І Поморянський замок – його флагманський проект. Ця акція, що є першим проектом благодійного фонду, покликана давати життя Поморянському замку в ракурсі парку.
Вже кілька років ми намагаємося дати замку нове життя. Це дуже важко вдається, оскільки він дуже руйнується і коштів, що виділяються Обласною радою та Золочівською районною радою є недостатньо навіть щоб стабілізувати замок. Нам дуже важко з цим боротися, хоча ми навіть подаємося на гранти. Тому ми вирішили зробити новий підхід до відродження замку через відродження його парку.
Цієї весни ми провели дві акції. По-перше, це студентська практика спільно з Львівським лісотехнічним університетом, під час якої почистили та впорядкували парк та віднайшли багато цікавого. По-друге, в рамках практики декілька студентів малювали Поморянський замок, що надихнуло на організацію пленеру львівських митців , які погодилися нам допомогти та долучитися до ревіталізації парку Поморянського замку. Роботи цих митців представлено на виставці”, – сказала Ганна Гаврилів відкриваючи виставку.
Усі ці роботи однозначно унікальні. Унікальні тим, що саме таким, яким зафіксовано на них замок, ми не побачимо його більше ніколи. Чому? Бо в гіршому разі, за відсутності фінансування, на тілі твердині з’являться нові рани, проте у кращому випадку – він отримає нове життя.
На початку презентації Калина Гаврилів розповіла про історію Поморянського замку від давніх часів і до наших днів. В її розповіді було багато цікавих фактів та невигаданих історій про колишніх власників та мешканців цієї архітектурної перлини Львівщини.
“Ідея пленеру виникла спонтанно. І насправді він мав не одну мету. Перша мета – привернути увагу до того, що замок ще є, нехай навіть у вигляді руїни. По-друге, за допомоги львівських художників зафіксувати той стан в якому зараз перебуває замок. Адже ніхто не може сказати, яким він буде за деякий час, якщо нічого не зміниться. По-третє – допомогти людям, котрі цікавляться цим замком. І якщо цей проект буде успішним, а я думаю що так і буде, то парк вдасться привести до ладу і замок буде легше оглянути з різних боків”, – розповіла одна з організаторів проекту, Ірина Сандуляк, на відкритті виставки.
Перший крок до відродження замку – ревіталізація призамкового парку. Тому від сьогоднішнього ранку і до 19.00 п’ятниці, 29 червня 2018 року в інтернеті на окремій сторінці у Фейсбук стартував благодійний мистецький аукціон, на якому всі охочі зможуть придбати роботи виставлені на виставці. Усі кошти, виручені від продажу творчих робіт, будуть використанні на закупівлю садово-паркового інвентаря та догляд за територією парку в ІІ півріччі 2018 року.
Акція проходить під егідою Благодійного фонду «Спадщина.UA». Організатор: Ініціативна група з відродження Поморянського замку. Ідея: Ірина Сандуляк, Євген Булавін, Ганна Гаврилів.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ