У Німеччині знайшли рештки солдатів з України. 80 років їх вважали зниклими безвісти

14184
Розкомки в Бремені. Автор фото: facebook.com/dmytro.kuleba
Розкомки в Бремені. Автор фото: facebook.com/dmytro.kuleba

У Німеччині на кладовищі часів Другої світової війни знайшли та ідентифікували рештки солдатів з України, яких майже 80 років вважали зниклими безвісти.

2021 року в Бремені почали готувати промислове будівництво на місці колишнього кладовища, повідомив 21 січня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у Facebook. Інформація дійшла до українських дипломатів у консульстві України в Гамбурзі.

“Україна ніколи не кидає своїх. Ні живих, ні мертвих. Ми розуміли, що серед похованих радянських військовополонених і примусових робітників могли бути українці. Добилися тимчасового зупинення будівництва й проведення історичного дослідження, яке розкрило сенсацію. Це історія кількох українців, серед яких Іван Пастернак і його сім’я”, – написав Кулеба.

8 червня 1941-го Пастернаку виповнилося 33 роки. До служби в армії він працював кравцем. Після мобілізації потрапив у полон, згодом його відправили в Німеччину. Рідні чоловіка про його долю нічого не знали, адже зв’язок із ним утратили. Як і сотні тисяч інших сімей, після війни вони отримали коротку звістку: “пропав безвісти”.

Після завершення війни американська армія задокументувала на кладовищі 772 поховання, однак упродовж 1947-1948 років перепоховали лише 456. Згодом розкопки припинили, а кладовище засипали двометровим шаром піску. І понад 300 поховань могли залишитися забутими й без належного вшанування.

“Завдяки роботі дипломатів влада Бремена оголосила про початок масштабних археологічних розкопок. Їх почали в серпні торік. Дипломати організували поїздку п’яти студентів-археологів Київського національного університету імені Тараса Шевченка під керівництвом кандидата історичних наук Тетяни Пастушенко. З 15 до 29 серпня вони взяли безпосередню участь у розкопках”, – зазначив Кулеба.

Жетон № 14683, який належав українському солдату Івану Пастернаку. Автор фото: facebook.com/dmytro.kuleba
Жетон № 14683, який належав українському солдату Івану Пастернаку. Автор фото: facebook.com/dmytro.kuleba

Саме українські студенти виявили перші знахідки. Щоб розшукати родичів чоловіка, дипломати звернулися до дослідників Національного музею історії України в Другій світовій війні. У грудні пошуки дали результат.

“Ми знайшли у Львові сім’ю Івана. Доньку Марію Іванівну та трьох онуків – Василя, Лідію та Галину. Сказати, що вони були вражені – це нічого не сказати. А ми виконали свою роботу, повернули пам’ять і справедливість”, – зазначив Кулеба.

Знайшли ще двох українських воїнів: уродженець Київської області Сергій Селик, 1921 року народження, і волинянин Микола Ковальчук, 1915 року народження. Родичів Селика спільними зусиллями з музеєм вже знайшли. Пошуки родичів Ковальчука тривають. Розкопки триватимуть до березня поточного року.

“Ми повертаємо Україні нашу історію і пам’ять. Перевертаємо громадську думку в Німеччині та ламаємо російський міф про те, що “все радянське – це російське”, а відповідно, і всі хибні трактування про росіян. Ми обов’язково забезпечимо гідне вшанування українців та інших військовополонених, рештки яких можуть виявити під час розкопок”, – наголосив Кулеба.

Наталка РАДИКОВА

1 коментар

  1. Вітаю.
    Де можна було побачити список українців похованих в Бремені? Шукаю Юрченко Костянтина Петровича 1909 г.н. безвісти зниклого у 1941 р. по оборони м.Київа

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.