У неділю, 22 вересня 2019 року, о 12:00 відбудеться відкриття виставки «ІСТОРІЯ НЕСКОРЕНОЇ ЦЕРКВИ», присвяченої 30-літтю виходу УГКЦ з підпілля у Музеї Митрополита Андрея Шептицького за адресою м.Львів, вул.Кривоноса, 1.
Організатор виставки, директор Музею Митрополита Андрея Шептицького отець Севастьян (Дмитрух), який зібрав та зберіг унікальні пам’ятки історії УГКЦ у підпіллі. За допомогою світлин, документів та спогадів очевидців він із колективом Музею відтворює маловідомі сторінки історії Церкви від псевдособору 1946 р до офіційної легалізації у 1989 році.
У експозиції також буде представлено багато речей священників з підпілля, які вони використовували для богослужінь, зокрема ігуменів підпільної церкви, студитів Климентія Шептицького, Никанора Дейнеки, Юрія Макара та Севастьяна Дмитруха.
Цілий відділ присвячений «Татуневі підпільної церкви» Владиці Володимиру Стернюку – демонструються його архиєрейські речі – ризи, та унікальна фотолабораторія, де він у підпіллі розмножував релігійні книжки, образки, навчальну літературу для «підпільних семінарій», а також світлини.
Особистість Патріарха Йосипа Сліпого та його внесок у збереження церкви продемонстрований у фотовиставці та особистих речах. Особливий інтерес викликає його панагія, яку він носив щодня – її глядач зможе побачити лише на цій виставці.
У світлинах відтворюються сторінки з підпільного життя монахів та монахинь (цікавими є фотографії, які відображають святкування у підпіллі Великодня та як монахині водили гаївки та ін..)
Вперше експонується цілий ряд пам’яток сакрального мистецтва – живописних та скульптурних творів, врятованих о. Севастьяном (творів Ю.Буцманюка та багатьох невідомих майстрів 19-20 ст, твори яких нищились радянською владою.)
Хронологію нескореної церкви можна прослідкувати у таблицях.
Музей Митрополита Андрея Шептицького засновано Львівською Архиєпархією УГКЦ та о. Севастьяном Дмитрухом.
Виставку відкриватимуть Архиєпископ Львівський Митрополит Ігор (Возняк) та отець Севастьян (Дмитрух) за участі духовенства.
Іванна НОВАКІВСЬКА