В Музеї Михайла Грушевського у Львові відкрилася виставка народних ікон ХІХ ст.

1311
В Музеї Михайла Грушевського у Львові відкрилася виставка народних ікон ХІХ ст.

В пятницю, 18 грудня 2015 року, у виставковому залі Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові (вул.І.Франка, 154) відбулося відкриття виставки “Зимовий цикл свят церковного року в українській народній іконі”.

На виставці представлено 24 народні хатні ікони ХІХ ст. із колекції Музею Українського Католицького Університету та Інституту колекціонерства українських мистецьких пам’яток. Мальовані на дереві та склі сакральні твори  висвітлюють хронологію циклу зимових свят  (від Св. Миколая до Різдва та Богоявлення).

Андрій Цибко, Марія Магунь, Олександр Молодий, Оксана Романів-Тріска на відкритті виставки
Андрій Цибко, Марія Магунь, Олександр Молодий, Оксана Романів-Тріска на відкритті виставки

Відкриття відбулося у дружній та затишній атмосфері. Модератором заходу виступила директор музею Магунь Марія Карпівна, яка привітала усіх присутніх та відзначила, що недарма виставка відкривається у переддень улюбленого всіма свята Св. Миколая, адже левова частка представлених ікон зображає саме цього святого.

Презентував колекцію директор Музею Українського Католицького Університету Андрій Цибко, який розповів про історію представлених на виставці ікон. Повідав, що мальована на дошці ікона, побутувала приблизно від середини ХІХ століття до 1910-х років. На теренах Буковини, Гуцульщини та Покуття вона співіснувала з іконою на склі.

Андрій Цибко
Андрій Цибко

Підкреслив, що виставка ставить собі за мету систематизувати твори за хронологією церковного календаря, зокрема його зимового циклу із найулюбленішими українськими Святими (Миколаєм, Василем, Іваном Хрестителем, Варварою, Катериною) та церковними святами (Різдвом, Богоявленням, Стрітенням).

Оксана Романів-Тріска та Марія Магунь
Оксана Романів-Тріска та Марія Магунь

Продовжила відкриття мистецтвознавець, одна із засновників Інституту колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ Оксана Романів-Тріска, яка наголосила на значимості виставки. Адже не часто вдається знайти зображення на народній іконі сюжетів власне церковних свят – Різдва Христового чи Богоявлення. І дуже важливо, що саме такі ікони презентуються у музеї.

Олександр Молодий
Олександр Молодий

Колекціонер, член Інституту колекціонерства мистецьких пам’яток Олександр Молодий розповів, як формувалася дана колекція іконографії та що спонукало його до збирання народної ікони.

Вітальне слово виголосили і давні друзі музею: колекціонер Олексій Валько та художник Любомир Яремчук. Не обійшлося і без подарунків. п.Оксана Романів-Тріска подарувала музею давній гуцульский таріль.

Марія Магунь та найменша відвідувачка відкриття виставки з мамою
Марія Магунь та найменша відвідувачка відкриття виставки з мамою

Наймолодшим відвідувачем відкриття стала 4-місячна правнучка відомого реставратора, митця та музейника Петра Лінинського.

Оглянути виставку охочі можуть протягом усіх зимових свят.

Софія ЛЕГІН
вчений секретар Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.