Вчора, 9 серпня 2018 року, у Львівському історичному музеї (пл. Ринок, 24, 4 поверх) відкрилася виставка «Археологічні знахідки Палацу Великих Князів Литовських. Повсякденність Вільнюського двору».
“Сьогодні ми з вами є свідками дуже гарного проекту, який реалізовується двома установами. Ідею подав та старався про грант Палац Великих князів литовських, а партнером виступав Львівський історичний музей. Ця виставка є підготованою спеціально для Львівського історичного музею, тільки для Львова.
Співпраця з нашими литовськими колегами та друзями базується на спільній культурній спадщині про яку щораз ми більше говоримо. Цьогоріч ми уже відкривали виставку привезену з Тракайського музею, зараз маємо виставку з Палацу Великих князів литовських”, – сказав директор Львівського історичного музею Роман Чмелик відкриваючи виставку.
“Ми дуже цінуємо нашу співпрацю з Львівським історичним музеєм та дуже вдячні за можливість показати тут наші скарби, віднайдені під час розкопок палацу. Це вже не перший наш музейний проект. Частина цих речей уже була показана у Польщі та Білорусі”, – сказав директор Національного Музею – Палацу Великих Князів Литовських Відас Долінскас.
Представник Почесного Консульства Литовської Республіки у Львові Беатріс Білявців поділилася історією міждержавної та міжмузейної співпраці, ака розпочалася ще у 2010 році.
“Тема пошуку литовської спадщини в музеях і фондах почалася ще 2010 року і фонди Львівського історичного музею є «клондайком» для Литви. Чудовим результатом цього стало підписання угод із Тракайським музеєм, співпраця з Палацом Великих князів литовських. І коли співпраця продовжується і далі на рівні обмінів, на рівні науковців – це дуже радує”, – зазначила пані Беатріс Білявців.
Заступник голови ЛОДА Оксана Стоколос-Ворончук подякувала директору Національного Музею – Палацу Великих Князів Литовських за активну позицію у плані співпраці і висловила надію на подальші спільні проекти.
“Небайдужість директора Литовської сторони, небайдужість директора нашого Історичного музею склало симбіоз знання своєї історії. Адже ми можемо поділитися історією, що була в нас, що в нас є тепер і що буде в майбутньому. Добре, що частинку історії Литви ми можемо побачити тут, у нас , і сподіваюся, що частинку історії нашої найближчим часом зможуть побачити там”, – сказала заступник голови ЛОДА Оксана Стоколос-Ворончук.
Близько 200 виставкових експонатів відображають п’ять основних тем: кахлі (система опалення та прикрашання інтер’єру резиденції), озброєння (зброя та обладунки), їжа та посуд, гігієна та санітарія.
“На цій виставці ми презентуємо понад 200 оригінальних артефактів та допоміжних об’єктів. Ці речі (побутові, військові, кухонні) – візитівка нашої археологічної колекції, зокрема представлені ренесансові кахлі, які складають найбільшу у Європі, а можливо й у світі, колекцію, макет замку, головні етапи його розвою та упадку, макети кафельних печей та багато іншого”, – зазначив куратор виставки Маріюс Узорка.
Оглянути експозицію виставки «Археологічні знахідки Палацу Великих Князів Литовських. Повсякденність Вільнюського двору» можна буде у Львівському історичному музеї (пл. Ринок, 24, 4 поверх) до 15 жовтня 2018 року.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ