В четвер, 10 листопада 2016 року, у виставковому залі Музею визвольної боротьби України (вул. Лисенка, 23-а) відбулось відкриття виставки «Військово-польовий Арт».
“Військово-польовий Арт” – це всеукраїнський мистецько-культурологічний арт-терапевтичний проект, який здійснюється за підтримки Адміністрації Президента України та громадської організації «Development Foundation» (Фонд розвитку).
“Цей проект безпосередньо пов’язаний із темою визвольної боротьби України. Він має мистецький характер і в його основу покладено дуже цікаву виставку, яка створена низкою народних митців України, котрі займають декоративно-прикладним мистецтвом. Дана виставка уже була представлена в Києві, в Луцьку та інших місцях і через місяць вона буде рухатись далі.
Надзвичайно важливо сьогодні, в умовах війни, мати відчуття оптимізму та надії, яке породжує справжнє мистецтво. На виставці немає жодного заклику, жодного лозунгу, але ми бачимо віру в те, що Україна буде і Україна переможе, якщо ми так розуміємо наше майбутнє,” – сказав завідувач відділом Музею визвольної боротьби України Володимир Петрович Бойко відкриваючи виставку.
У відкритті експозиції взяли участь заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Маріанна Вільшинська, начальник управління культури департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА Мирослава Туркало, директор музею визвольної боротьби України Володимир Бойко, куратор виставки Павло Ротар, який, до слова, служив в добровольчому особливому батальйоні спеціального призначення “Золоті Ворота” в зоні АТО.
“Виставка залишає двоякі відчуття. З одного боку — вишивка, мотанка, твори мистецтва, а з другого боку – ми розуміємо, що це все приїхало з війни. Ми маємо велику надію, що таких експонатів у нас буде щораз менше, що ми зможемо домальовувати і розмальовувати лише на тих, які лишилися. І глибоко в душі хочеться, щоб краєм ока наш ворог побачив твори цієї виставки і може тоді він зрозуміє, що йому ніколи нас не побороти,” – зазначила заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації Маріанна Вільшинська.
Відвідувачам представили експозицію, яка висвітлює події зони АТО крізь призму мистецтва українських художників. Серед майстрів є учасники АТО, які проходять службу безпосередньо в зоні бойових дій. Суть проекту полягає в тому, щоб накласти прояви українського народного мистецтва на предмети, які мають суто військове походження – амуніцію, обладнання і засоби привезені із зони АТО. Такі заходи з арт-терапії спрямовані на психо-емоційну реабілітацію учасників АТО.
“Це дуже цікавий, дуже зворушливий і дуже нетиповий проект. Це дуже важливо, що він є саме у Львові і що він прибув саме до Музею визвольної боротьби України. Такий проект — це не просто розповідь не просто книга, не просто стаття, а жива ілюстрація, живі твори до яких можна доторкнутися, які можна відчути, а разом з тим — з якими можна попрацювати”, – ділилася враженнями про виставку начальник управління культури департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА Мирослава Туркало.
Ініціатор проекту віце-президент Асоціації «Україна – Франція», рядовий боєць Національної поліції України ГУНП у м. Києві Павло Ротар розповів історію створення мистецького проекту «Військово-польовий Арт», а також наголосив на його соціальній значимості .
“Це вже 12 виставка і мені приємно, що з цим проектом я добрався до Львова. Це проект митців з усієї України. Зараз у ньому бере участь більше 85 майтрів, а згодом буде ще більше. Цим проектом я хотів показати, що сила життя, все ж таки сильніша за смерть. Показати, що людина подібна до Господа тим, що вона теж творець. Жодна істота в світі не може творити, а ми наділені цим даром.
Проект я задумав у вересні 2014 року, як боєць добровольчого батальйону і уже 14 місяців як ця виставка діюча. За цей час, це уже 12 виставка”, – сказав Павло Ротар.
Окрім того, в рамках виставки, щоп’ятниці та щосуботи з 15:00 до 16:00 у Музеї визвольної боротьби України для дітей родин АТО і школярів будуть проводитись майстер-класи з вишивання, розпису гільз та виготовлення ляльки-мотанки.
Наталка СТУДНЯ