В середу, 14 липня 2021 року, ТОВ “SKEIRON” (Скайрон) спільно з командою Львівського історичного музею, за підтримки Українського культурного фонду, презентували результати інноваційного проєкту “Імерсивна платформа “Музей у 3D”.
За півроку команді вдалося реалізувати ключові елементи платформи, що робить її унікальною для України, а в перспективі дозволить масштабувати проєкт на інші міста та музейні інституції.
“Це проєкт, який реалізує команда «Скайрон» спільно з Львівським історичним музеєм. Основна його суть – створення 3D реальності в різних напрямках. В результаті цієї співпраці, що була розпочата ще минулого року, було оцифровано 64 пам’ятки Львівського історичного музею, розроблено десять 3D-турів по різних локаціях музею та виготовлено поштівки доповненої реальності”, – сказав завідувач відділу науково-освітньої роботи та промоції Львівського історичного музею Руслан Кошів презентуючи проект.
Серед напрацювань проєкту – мобільний додаток та інтерактивна друкована сувенірна продукція (поштівки). Відвідувачам музеїв потрібно просто завантажити додаток, обрати там свій комплект поштівок, навести камеру смартфона на листівку з елементами доповненої реальності.
“Ініціятором проєкту була команда «Скайрону», яка запросила нас до участі. Оскільки Львівський історичний музей позиціонується як інституція максимально відкрита до різних пропозицій, партнерства та співпраці, то ми з радістю підтримали цей проєкт і сьогодні вже можемо бачити певний результат.
Очевидно, що 3D-тури це потреба сьогоднішнього дня, це необхідність і на такі тури по експозиціях, можливо в перспективі і по фондових колекціях, буде велика запотребуваність і це буде один з основних елементів промоції тої чи іншої інституції.
3D-тури ніколи не замінять безпосереднє живе спілкування як з екскурсоводом так і з пам’яткою, тому ми розглядаємо їх в контексті промоції нашого музею, але також і нам цікаво подивитися на себе трішки іншими очима, бо дивишся крізь око оператора та фахівців, які це 3D моделювання здійснюють. Також це може бути дуже помічним в роботі дослідників, коли є небажаним тактильний контакт в опрацюванні пам’яток”, зазначив директор Львівського історичного музею Роман Чмелик.
Команда проєкту розробила 7 комплектів 3D-поштівок з Кам’яниці Корнякта, Музею-Арсеналу, Палаццо Бандінеллі, Музею визвольної боротьби України, Музею історії Львова, Музею історії України, Музею історії науки і техніки, Музею “Літературний Львів поч. ХХ ст.” та Меморіальних музеїв Романа Шухевича і Євгена Коновальця. Окрім того, усі експонати розміщені у колекції ресурсу Sketchfab”.
“Львівщина по праву вважається одним з найважливіших музейних центрів нашої держави. І музеї зараз активно впроваджують нові форми музейної роботи з відвідувачами. Ми дуже тішимося разом з нашим Львівським історичним музеєм відносно того, що зараз відбувається реалізація нового проєкту у стінах музею. Він дасть можливість стати більш доступним, більш відкритим для відвідувачів. Зокрема і для тих, котрі не мають можливості бути у музеї. Цей проєкт дає можливість залучати більшу кількість відвідувачів і ознайомлювати з тим надбанням, яке має історичний музей”, – наголосив начальник відділу мистецтв та розвитку культури ЛОДА Василь Гладкий.
Зазначається, що 3D-тури з віртуальною експозицією з ресурсу Matterport суттєво відрізняються від уже створених в Україні, адже завдяки фотограмметрії кінцеве зображення набагато якісніше та чіткіше.
“Насамперед хочу подякувати Львівському історичному музею за гарно налагоджену робота, ми дуже легко співпрацювали із всіма відділами. Також хочу подякувати Українському культурному фонду завдяки якому ми змогли реалізувати цей проєкт.
Цей проєкт ми запустили для того, щоб можна було показати як ми можемо вдосконалювати нашу музейну справу тому що це дійсно цікаво. Поштівки доповненої реальності можуть в майбутньому, поразпроєктово, допомагати фінансово музею, а платформу можна наповнювати і в подальшому”, – підкреслив директор ТОВ “SKEIRON” Андрій Гривняк.
Результатом кількох місяців роботи стало те, що 10 відділів Львівського історичного музею тепер доступні з будь-якого куточка світу.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ