На протидію агресивній експансії росії в український сакральний простір скеровано проєкт «IN HOC SIGNO VINCES / СИМ ЗНАКОМ ПЕРЕМОЖЕШ», реалізацію якого розпочала ГО Екологія. Культура. Мистецтво у партнерстві із Львівський музей історії релігії за підтримки Український культурний фонд.
Завданням проєкту є організація ситуативної резиденції сучасного сакрального мистецтва в місті Жовква (місцевості, яка відома в минулому іконописним осередком), створення літньої школи іконопису на базі музею «Староскварявський іконостас XVI – XVIII століть» (філія Львівського музею історії релігії). Мета – дослідження жовківської іконописної традиції, створення сучасних ікон, залучення дітей і молоді до вивчення основ іконопису задля збереження й розвитку культурної спадщини в локальній громаді.
Учасниками арт-резиденції стануть 14 митців, котрі творять сучасну ікону в оперті на давню українську традицію. В Літній школі іконопису викладачі Іконописної школи «Радруж» Українського католицького університету проведуть навчальні заняття з іконопису для дітей 10-16 років. За підсумками резиденції буде видано каталог, створено промоційний фільм, відбудуться виставки. Ікони, створені в рамках проєкту, передуть до колекції Львівського музею історії релігії.
Олена МАЛЮГА
наукова співробітниця ЛМІР
Інформація:
Тему арт-резиденції запропонувала кураторка Марія Цимбаліста: «IN HOC SIGNO VINCES», у перекладі з латинської: «Сим знаком переможеш». Це фраза, яку, згідно християнської легенди побачив володар Східної Римської імперії Костянтин на небі поруч із знаком хреста. Знак, який приніс йому перемогу у битві над поганським імператором Максенцієм. І знак який став найвпізнаванішим образом християн – основою віри. Під час пленеру художники матимуть можливість пороздумувати над цим образом – адже хрест це дуже своєрідна перемога, дорога до якої проходить через страждання, і навіть смерть. Хрест є свідченням Божої любові і жертви, а також – знаком Божої сили, яка долає навіть найбільшу темряву.
Є й інші знаки і символи, які з’являлися протягом важкої і довгої християнської історії – це образ надії – якір, образ раю – голубка із пальмовою гілкою, рибина як символ віри, дельфін як символ спасіння, вінець слави і вінець мученика… Є й знак, який пов’язаний із самою Жовквою і однією із численних сакральних пам’яток цього давнього і славного міста – це образ Серця Христового.
У роздумах про Боже Серце ми можемо звернутися до місцевої історії Чину Василіян, їх активної духовної, національної та освітньої діяльності для потреб українців у часи переслідувань, до іконографічних знахідок художника Юліана Буцманюка, чи навіть далі – до славного іконописця Івана Рутковича з Жовкви, який зобразив св. Костянтина поруч із св. Володимиром на своєму Жовківському іконостасі. Відтак доля України, її славні і трагічні сторінки стають частиною універсальної історії Божого люду у пошуках свободи і спасіння і, сподіваємось, будуть направду знаками нашої перемоги в образах створених сучасними українськими іконописцями.»
Чому такий проєкт такий важливий зараз, в час війни, коли всі сили і ресурси необхідно скеровувати на перемогу на полі бою? Ми можемо не здаватися в битві фізичній, але ми, як народ, дуже вразливі в битві сенсів. Наші вороги, а найперше росія, вправно користуються цим – розгляньтеся скільки навколо золотих цибульчастих куполів звідки шириться ненависть до України. Цього треба позбуватися усіма можливими способами.
Створене художниками в Жовкві в час, коли українці, навіть невіруючі, стають віруючими і моляться за перемогу, шукають містичних переможних знаків, матиме декілька цінностей: цінність, як твір мистецтва, цінність, як символічна форма тяглості української традиції, цінність надії на відродження, безсмертя Української держави, цінність сакральну. Реалізація такого проєкту – це спосіб використати силу культури, її інтелектуальний капітал, щоб забезпечити не лише перемогу на полі бою, але й у поєдинку визначення майбутнього. Проєкт «IN HOC SIGNO VINCES / СИМ ЗНАКОМ ПЕРЕМОЖЕШ» – маленьке зернятко великої справи повернення українцям своєї ідентичності.