У каплиці костелу Пресвятої Богородиці та колишнього монастиря босих кармелітів у Львові тривають роботи з реставрації унікальних фресок Яна Генрика Розена. Ці картини, створені у 1929–1931 роках на замовлення архієпископа Болеслава Твардовського, митрополита Львівського, перебували в аварійному стані.
Про це 28 грудня повідомили у Національному інституті польскої культурної спадщини за кордоном «Полоніка».
Реставрація та консервація
Фрески прикрашають каплицю, яку 15 років тому передали Українській Римо-Католицькій Церкві. Через вологість, плісняву та пошкодження, спричинені протіканням даху й поганою вентиляцією, стан полотен значно погіршився. Роботи з реконструкції фресок включають очищення, дезінфекцію, усунення соляних відкладень (опріснення) та реставрацію штукатурки. Реставратори підтвердили, що картини перебували в критичному стані, і їх необхідно було негайно реставрувати.
“Будівля колишньої семінарії підлягає комплексним ремонтним роботам, поєднаним із перебудовою об’єкта. Змінено систему опалення та вентиляції. Проєкт, на основі якого виконуються роботи, не врахував художньої цінності об’єкта та не передбачив впливу запропонованих рішень на його технічний стан, а виконані роботи фактично заблокували вентиляцію каплиці”, — йдеться у повідомленні.
Вентиляційні отвори, зроблені у склепінні біля вівтаря та хором, частково покращили мікроклімат усередині. Однак для забезпечення довговічності полотен необхідно забезпечити ефективну вентиляцію приміщення.
Наталка СТУДНЯ