У Львові пройде вечір пам’яті Романа та Марґіт Сельських

568
Роман Сельський із дружиною Марґіт Сельською-Райх. Світлина 1970-х рр.
Роман Сельський із дружиною Марґіт Сельською-Райх. Світлина 1970-х рр.

В понеділок, 22 травня 2023 року, о 17 30  в читальному залі Науково -технічної бібліотеки НУ “Львівська політехніка” ( вул. Професорська, 1 ) відбудеться вечір пам’яті Романа та Марґіт Сельських.

Подія організована ГО Центр порятунку культурної спадщини у співпраці з Українським Фотографічним Товариством, Львівським Фотомузеєм та Науково — технічною бібліотекою НУ “Львівська політехніка”.

На вечорі, присвяченому цим двом непересічним особистостям — Марґіт та Роману Сельським, своїми спогадами поділяться учні Романа Сельського та ті, хто був знайомий із родиною Сельських – Оксана та Володимир Риботицькі, Євстахія та Микола Шимчуки, Олександр Кицера, Олександра Крип’якевич, Романна Патик, Христина Звіринська-Чабан та ін.

Демонструватимуться маловідомі аматорські фільми О. Кіцери «Гуцулія» та «Сельські» ( знімав Р. Турин?). Можливістю познайомитись із рідкісними кадрами завдячуємо таланту Ігоря Ткачика, якому вдалось дуже якісно оцифрувати і реставрувати плівки.

Марґіт Сельська
Марґіт Сельська

Марґіт (1903–1980) та Роман Сельські (1903–1986) — подружжя видатних львівських митців, двох особистостей, котрі завдяки своєму таланту, аристократизму, своїй харизмі стали ніби містком між потужними мистецьким нуртами довоєнного Львова і Львовом совєтським. Одиноким містком і одночасно пристанню, до якої прибивались ті, хто не міг і не хотів нести ношу соцреалізму, а прагнув вдихнути ковток свіжого повітря і отримати альтернативну мистецьку освіту. Це була своєрідна школа, ті поради та розмови що велись у “салоні” Сельських, стали одними з підвалин, на котрих і вибудовувалось у 1960 — 1980 роках таке яскраве явище, як львівська школа малярства. Маргіт та Роман Сельські сформувались як митці, навчаючись у Фернана Леже в Парижі , котрий в міжвоєнний період був столицею різноманітних мистецьких нуртів та угруповань .
Повернувшись до Львова почали працювати як незалежні художники, а також входили до авангардистських мистецьких угруповань, таких як «Артес» та АНУМ.

Роман Сельський в майстерні, фотографував  Ярослав Коваль, 1983 р. Джерело фото https://www.facebook.com/photomuseum.lviv.ua/
Роман Сельський в майстерні, фотографував  Ярослав Коваль, 1983 р. Джерело фото https://www.facebook.com/photomuseum.lviv.ua/

За словами мистецтвознавиці Любов Волошин про творчість Романа Сельського: «Різноманітні модерні напрацювання світового і західноєвропейського мистецтва служили для нього лише імпульсом , щоб витворити свій неповторний стиль малярського вислову , якому прикметна мудра стриманість пластичної позиції, субтельність та висока артистична якість, а понад усе — воля до гармонії і ладу — риси , вищою мірою характерні його українському темпераменту». Саме це вдалось передати Роману Сельському своїм учням за час багатолітньої педагогічної діяльності, викладаючи у Львівському художньому училищі ім І. Труша та у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва.

Вхід вільний. До та після лекції традиційно пригощатиме Кава Старого Львова.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.