27 та 29 вересня 2019 року у Львові відбулися урочистості з нагоди 153-річчя від дня народження Михайла Грушевського та 125-річчя приїзду вченого до Львова.
Пройшло вже 125 років, як Михайло Грушевський вперше ступив на львівську землю, та древнє і сучасне місто Лева зберігає і понині пам’ять про Великого Українця. Львів’яни мають за обов’язок пам’ятати та шанувати те, що саме їхньому місту Великий Українець подарував 20 своїх найкращих і науково найплідніших літ, що саме тут він наполегливо реалізував мету свого життя та за словами Івана Крип’якевича: «писав нам нашу історію і творив нам нашу історію».
Розпочалися Урочистості у п’ятницю 27 вересня. Львів’яни та гості міста зібралися біля пам’ятника для покладання квітів аби вшанувати пам’ять одного з найвизначніших українських істориків, голову Центральної Ради Михайла Грушевського.
У День народження Великого Всеукраїнця – 29 вересня усі охочі зібралися у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові (вул. Івана Франка, 154), де відбулося відкриття знакових виставок. Виставка художника Богдана Сікотовського «Львів поза часом», а також виставка побудована на матеріалах фондової скарбниці музею «Ім’я Михайла Грушевського на скрижалях міста Лева».
На виставці Богдана Сікотовського «Львів поза часом» представлено малярські твори на яких зображено місто Лева. В основі робіт художника є імпресіоністичне трактування світла і кольору, що дає можливість урізноманітнити настроєві стани, поетично розгалузити львівський урбаністичний простір. У виборі об’єктів зображення, де тонально-колірна організація картин підпорядковується вродженій тактовності митця, автор надає перевагу історичному середовищу Львова.
Художнику хочеться показати Львів поза часом. Показати «життя» площ, вулиць, і споруд, по яких і повз які ходили мешканці – сучасники автора, а в асоціативному нагадуванні – й представники інших поколінь львів’ян і серед них був і назавжди залишиться назавжди – Михайло Грушевський. (Фрагмент буклету виставки «Львів поза часом» (до 125-річчя прибуття Михайла Грушевського до Львова).
Музейну виставку «Ім’я Михайла Грушевського на скрижалях міста Лева» представила головний зберігач фондів Олеся Ванчура, котра розповіла, що на експозиції представлено матеріали, що висвітлюють найвизначніші події у житті Михайла Грушевського під час мешкання у місті Лева: приїзд, викладання у Львівському університеті, праця над «Історією України-Руси», одруження, народження улюбленої доньки Катерини, побудова власного родинного гнізда – вілли на Софіївці.
Не обійшлося і без подарунків. Народний художник України Петро Сипняк подарував музеєві портрет Михайла Грушевського свого авторства, а представники Галицької родини Грушевських – Лариса Микласевич та Ліда Садовська поповнили музейну скарбницю безцінним матеріалами із родинних архівів.
Опісля директор музею, заслужений працівник культури Марія Магунь вручила багаторічним друзям, натхненникам та меценатам музею ювілейні пам’ятні відзнаки, присвячені річниці від дня народження Михайла Грушевського та приїзду його до міста Лева.
Урочистості відбулися за участі поета Богдана Пастуха та хору Львівського суспільно-культурного товариства «Холмщина», що під керівництвом Любомира Корінця виконав низку творів на слова українських класиків.
Ольга ДОВГАНИК