У Львові презентують “Тяжкий сон Митрополита”

776
Митрополит Андрей Шептицький і Олекса Новаківський
Митрополит Андрей Шептицький і Олекса Новаківський

Вже завтра, 5 листопада 2019 року, о 14.00  у Музеї ЛНАМ (вул. Кубійовича, 35, 2 поверх) відбудуться презентація репродукції твору Олекси Новаківського “Тяжкий сон Митрополита” та лекція Івана Матковського “Митрополит Андрей Шептицький і справа об’єднання українських церков”. Захід присвячений 75-й річниці відходу у вічність Митрополита Андрея Шептицького.

На запрошення Андрея Шептицького у 1913 році Олекса Новаківський переїжджає  разом із дружиною Маріанною Розалією із Пальмовських до Львова. Художник оселяється поблизу церкви св. Юра у віллі Яна Стики, яку Андрей Шептицький купив для потреб українських митців та передав для заснованого ним Музею – нині це приміщення художньо-меморіального музею Олекси Новаківського.

Новаківський Олекса. Автопортрет. 1911.
Новаківський Олекса. Автопортрет. 1911.

Художник вже мав за плечима добру мистецьку освіту. Навчаючись у Краківській академії мистецтв у видатних польських митців Я.Мальчевського, Я.Станіславського, С.Виспянського, Л. Вичулковського О. Новаківський мав змогу опанувати найпрогресивніші течії світового мистецтва – символізм, здобутки імпресіонізму та пленерного живопису та експресіонізм.

Олекса Новаківський. Князь Ярослав Осмомисл воїн, 1919
Олекса Новаківський. Князь Ярослав Осмомисл воїн, 1919

Але саме спілкування із Митрополитом Андреєм надихає Новаківського на створення монументальних образів, які символізують велич та дух українського народу, стверджують національну ідею, його твори сповнені символів та алегорій, а манера письма тяжіє до експресивності. Так виникають одні з найкращих робіт митця на національно-патріотичну та духовно-релігійну тематику: «Князь Ярослав Мудрий», «Святослав», «Ярослав Осьмомисл»,  «Ангел війни (Переживання світової війни)» та «Ангел  смерті», Овали «Наука», «Мистецтво», «Музика» та «Виховання», «Мойсей (портрет Митрополита Шептицького)», «Св.Юр», «Мадонна (Мати Милосердя)».

Олекса Новаківський. Ангел смерті. 1923 р. Фанера, олія
Олекса Новаківський. Ангел смерті. 1923 р. Фанера, олія

Олекса Новаківський створив цілий ряд портретів Митрополита, але найбільш символічним є  твір «Мойсей» у якому Андрей Шептицький постає у образі старозавітнього Пророка оскільки Митрополит, як і Мойсей, веде свій народ. Собор святого Юра у роботах О.Новаківського є також символом – це в першу чергу образ духовності та соборності Української Держави.

Новаківський Олекса. Портрет митрополита Андрея Шептицького. Рисунок до композиції «Князь Церкви». 1915 р. Калька, олівець.
Новаківський Олекса. Портрет митрополита Андрея Шептицького. Рисунок до композиції «Князь Церкви». 1915 р. Калька, олівець.

Відомий мистецтвознавець Володимир Залозецький у монографії “Олекса Новаківський”, виданій у Львові в 1934 році, продовжуючи ряд символічних творів митця, описує роботу «Тяжкий сон Митрополита” створену у 1920 році: «Тільки тут маляр більше сконцентрував свою малярську фантазію. Із фантастичного хаосу найрізноманітніших постатей із нашої минувшини, які заповнюють обидва крила, виростає перед нами престол із Митрополитом, який є формальним і вічевим центром цілої композиції. У його стіп сидять симетрично угруповані два старці, які представляють злих і добрих дорадників. Перед самим престолом — двоє дітей і фантастична постать, яка належить до тяжкого сну. Позаду, у двох симетрично розділених групах, виступають представники народу. Тло виповнене юрбою, серед якої можна розрізнити поодинокі алегоричні фіґури ґрифа, дракона, сфінкса. Цілу композицію замикає мур з аркадами. Ця передня площа зі своїм фіґуральним змістом поєднана в алегоричний спосіб із краєвидом, який тягнеться, зазначений одною горизонтальною лінією, в глибину. Як ми згадували, краєвид алегорично сполучений з фіґуральною композицією. Ця ідейна сполука полягає в тому, що краєвид має в собі всі характеристичні риси загальноукраїнського краєвиду, поєднуваного в однім витинку. Отже, деякі характеристичні риси всіх українських краєвидів сполучені в одно. Ліворуч видно Дніпро, праворуч — галицьке Підгір’я, Київ і Львів, один репрезентований Печерською лаврою, другий — св. Юром, положені навпроти себе й ідейно зв’язані з алегоричним змістом картини.Одним із замітніших алегоричних зображень є потік, який оточує престіл і губиться десь серед маси народу: джерело народної сили».

Олекса Новаківський "Тяжкий сон Митрополита"
Олекса Новаківський “Тяжкий сон Митрополита”

Картина «Тяжкий сон Митрополита» Олекси Новаківського є демонстрацією візії майбутнього України у розумінні Митрополита Андрея Шептицького. Основна ідея цього бачення полягала у відновленні соборности українських земель та об’єднання всіх українців в лоні Єдиної, Соборної та Апостольської Церкви. Власне цю ідею, яку Митрополит Андрей разом зі своїм братом бл. свщмч. Климентієм Шептицьким реалізовували все своє земне життя, а О.Новаківський  відобразив справу їх життя у творі «Тяжкий сон Митрополита».

Іван Матковський
Іван Матковський

Більш детально про “Справу об’єднання церков Митрополитом Андреєм Шептицьким” можна буде  довідатись під час презентації з лекції Івана Матковського.

Іванна НОВАКІВСЬКА
мистецтвознавець, правнучка Олекси Новаківського

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.