Вчора, 27 червня 2018 року, у Центральному державному історичному архіві у місті Львові, презентували документально-книжкову виставку «Українська трудова еміграція в Канаду».
Документи та матеріали розповідають про першу хвилю еміграції українців в Канаду. Про це інформує прес-служба Львівської ОДА.
«В Канаді 1,3 мільйони людей кажуть, що мають українське коріння. Ці люди походять з чотирьох хвиль еміграції. Перша – це та, про яку сьогоднішня виставка, друга – це хвиля еміграції між двома світовими війнами, третя хвиля – після Другої світової війни, і четверта – за останні 20-ть років»,- розповіла Почесний консул Канади в Україні Оксана Винницька-Юсипович.
Серед документів презентованих на виставці: обіжники про умови трудової еміграції до Канади; журнали реєстрації осіб, які емігрують до Канади; закордонні паспорти; документи пароплавних компаній, мапа Західної Канади з позначенням поселень емігрантів, еміграційна преса тощо.
Довідково. Перша хвиля еміграції з України починається з останньої чверті XIX століття і триває до початку Першої світової війни. Ця масова трудова еміграція до США розпочалася у 1877 році, до Бразилії — у 1880-ті роки, у Канаду — з 1891 року, до Російського Сибіру — після революції 1905–1907 рр. Виїздили й до Аргентини, Австралії, Нової Зеландії, на Гавайські острови. Цю першу хвилю еміграції спричинили як і аграрна перенаселеність українських територій, так і утиски: економічні, соціальні, політичні, — і національний гніт з боку австро-угорської і російської імперій. Нащадки цієї хвилі еміграції зараз у шостому-сьомому поколіннях і більш схильні звати себе українцями за походженням — радше ніж емігрантами у країнах проживання.
Відомо, що у 1891–1901 роках зі Східної Галичини емігрували до Канади і США 78 тисяч українців. У 1901–1911 роках виїхало 224 тисяч чоловік. Таким чином, на початку XX століття лише зі Східної Галичини емігрувало понад 302 тисячі українців.
Наприкінці 19 століття еміграційний синдикат, створений канадським урядом, відправив на територію Західної України понад 6 тисяч вербувальників. Агент, що завербував сім’ю до Канади, отримував від 2 до 5 доларів за кожного переселенця.
Наталка РАДИКОВА